Μίνγκι (mingki) τα καταραμένα παιδιά

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 1 έως 10 από 17

Θέμα: Μίνγκι (mingki) τα καταραμένα παιδιά

1. Ανάρτηση:1
    Νεράιδα Το avatar του χρήστη juniper
    Περιοχή
    Στα φτερά μιας νυχτοπεταλούδας
    Μου αρέσει η ανάρτηση
    3.944
    Του άρεσαν 3.670 μηνύματα

σε 2.063 αναρτήσεις

Προεπιλογή Μίνγκι (mingki) τα καταραμένα παιδιά

Στην Κοιλάδα Όμο, στην Αιθιοπία, ζει ακόμα μια φρικτή αρχαία, προϊσλαμική παράδοση, σύμφωνα με την οποία, στη φυλή Κάρα τα παιδιά που γεννιούνται με κάποιο ασυνήθιστο χαρακτηριστικό, θεωρούνται ''Μίνγκι'' και θανατώνονται. Τα παιδιά αυτά θεωρούνται καταραμένα και ότι θα φέρουν δυστυχία στη φυλή. Αναπηρίες ή δυσμορφίες, ακόμα και το σχήμα των δοντιών τους μπορεί να τα καταδικάσει σε θάνατο. Ο αριθμός των παιδιών που δολοφονούνται ή εγκαταλείπονται στη σαβάνα, ως μίνγκι, είναι πολύ μεγάλος κάθε χρόνο. Οι γέροντες της φυλής αποφασίζουν το θάνατο ενός παιδιού. (Σας θυμίζει κάτι από Καιάδα; )
    Ένας νέος άνθρωπος της φυλής, ο Λάλε Λαμπούκο, παλεύει να αλλάξει τα πράγματα με την εκπαίδευση και παίρνει τα καταραμένα παιδιά υπό την προστασία του, υιοθετώντας τα στο ίδρυμά του που ονομάζεται Omo Child. Δεν είναι εύκολη η μάχη με τις προκαταλήψεις αλλά και με τις οικονομικές ελλείψεις, παρόλα αυτά δεν εγκαταλείπει τον αγώνα για να σώσει τα παιδιά.

Το ντοκυμαντέρ Omo Chlid, παραγωγής Αιθιοπίας-ΗΠΑ, περιγράφει την τραγική αυτή κατάσταση στη φυλή Κάρα, και τον αγώνα του Λάλε. Χρειάστηκαν πέντε χρόνια για να γυριστεί και τιμήθηκε με πολλά βραβεία και διακρίσεις:

Στα πρώτα δέκα αγαπημένα του κοινού - Hot Docs 2015
    Πρώτο Βραβείο - Διεθνές Κινηματογραφικό Φεστιβάλ Παλμ Μπιτς 2015
    Πρώτο Βραβείο Ντοκιμαντέρ - Διεθνές Κινηματογραφικό Φεστιβάλ Τσάρλστον 2015
    Ειδική Μνεία, Ένα στο Εκατομμύριο Ντοκιμαντέρ - Διεθνές Κινηματογραφικό Φεστιβάλ Σαν Βάλεϊ 2015
    Πρώτο Βραβείο Κινηματογραφίας - Κινηματογραφικό Φεστιβάλ Τόλγκρας 2015
    Πρώτο Βραβείο Ντοκιμαντέρ - Ανεξάρτητο Κινηματογραφικό Φεστιβάλ Ουάσινγκτον 2015
    Πρώτο βραβείο - Φεστιβάλ Indie 2015
    Πρώτο Βραβείο - Διεθνές Κινηματογραφικό Φεστιβάλ Οτάβα 2015
    Επίσημη Συμμετοχή - Κινηματογραφικό Φεστιβάλ Νιου Χαμσάιρ 2015

πηγή: http://program.ert.gr , Wikipedia, athinorama.gr
    Πολλά είναι τα απρόβλεπτα του κόσμου, και η βοήθεια συχνά έρχεται από τα χέρια των αδυνάτων όταν οι Σοφοί σκοντάφτουν.
    Μιθράντιρ Γκάνταλφ

2. Τα 4 πιο κάτω μέλη του φόρουμ λένε ότι τους αρέσει η ανάρτηση του μέλους juniper.

Anie linwelin (πριν 5 μέρες ),Haldir of Lorien (πριν 3 εβδομάδες ),Μάριαν (πριν 3 εβδομάδες ),melomenos (πριν 3 εβδομάδες )

3. Ανάρτηση:2
    Παλιό Μέλος Το avatar του χρήστη Haldir of Lorien
    Περιοχή
    Lothlorien με τους τοξοτες μου κ τους 2 brothers μου κ παρεα με Λεγκολας
    Μου αρέσει η ανάρτηση
    562
    Του άρεσαν 1.603 μηνύματα

σε 918 αναρτήσεις

Προεπιλογή

Ο σύγχρονος Καιάδας. Πάντως γενικά απ'ότι έχω καταλάβει στην Αφρικανική ήπειρο οι προλήψεις ειναι καραμελα
    I bring word from Lord Elrond of Livendell. An alliance one existed between Elves and Men. Long ago we fought and died together. We come to honor that allegiance.

4. Τα 2 πιο κάτω μέλη του φόρουμ λένε ότι τους αρέσει η ανάρτηση του μέλους Haldir of Lorien.

Anie linwelin (πριν 5 μέρες ),juniper (πριν 3 εβδομάδες )

5. Ανάρτηση:3
    Περιοχή
    Μου αρέσει η ανάρτηση
    3.944

σε 2.063 αναρτήσεις

Προεπιλογή

Όντως αυτό ισχύει, λόγω της έλλειψης εκπαίδευσης και βασικών βιοποριστικών μέσων. Η Αφρική είναι μια πάμπλουτη ήπειρος με πάμφτωχους κατοίκους. Όπου φτώχεια, μιζέρια και έλλειψη μόρφωσης, οι προλήψεις και οι δεισιδαιμονίες ανθούν. Το μεγαλύτερο κακό είναι που την πληρώνουν οι πιο αδύναμοι και ανυπεράσπιστοι: Τα παιδιά.
    Πολλά είναι τα απρόβλεπτα του κόσμου, και η βοήθεια συχνά έρχεται από τα χέρια των αδυνάτων όταν οι Σοφοί σκοντάφτουν.
    Μιθράντιρ Γκάνταλφ

6. Τα 2 πιο κάτω μέλη του φόρουμ λένε ότι τους αρέσει η ανάρτηση του μέλους juniper.

Anie linwelin (πριν 5 μέρες ),Haldir of Lorien (πριν 3 εβδομάδες )

7. Ανάρτηση:4
    Περιοχή
    Μου αρέσει η ανάρτηση
    562

σε 918 αναρτήσεις

Προεπιλογή

Σίγουρεα το μορφωτικό επίπεδο παιζει ρολο. Και τα παιδιά πέρα απο το συγκεκριμένο γεγονος κ την ήπειρο αυτή, αν το σκεφτούμε την πληρώνουν σε πολλά επίπεδα πολλές φορες.
    I bring word from Lord Elrond of Livendell. An alliance one existed between Elves and Men. Long ago we fought and died together. We come to honor that allegiance.

8. Τα 2 πιο κάτω μέλη του φόρουμ λένε ότι τους αρέσει η ανάρτηση του μέλους Haldir of Lorien.

9. Ανάρτηση:5
    Περιοχή
    Μου αρέσει η ανάρτηση
    3.944

σε 2.063 αναρτήσεις

Προεπιλογή

Ναι, ισχύει, αν σκεφτούμε τους ακρωτηριασμούς των χεριών από τους οποίους δεν εξαιρούνταν τα παιδιά, στη Σιέρρα Λεόνε, ή το άγριο έθιμο της κλειτοριδεκτομής στην ανατολική Αφρική (Σομαλία, Αιθιοπία, Ερυθραία, Τζιμπουτί, Αίγυπτος) και σε κάποιες χώρες της Ασίας, που ξεκινάει από τα πέντε έτη ως και την εφηβεία.
    Μιθράντιρ Γκάνταλφ

10. Τα 2 πιο κάτω μέλη του φόρουμ λένε ότι τους αρέσει η ανάρτηση του μέλους juniper.

11. Ανάρτηση:6
    Περιοχή
    Μου αρέσει η ανάρτηση
    562

σε 918 αναρτήσεις

Προεπιλογή

Ναι τα ξέρω κι αυτά, έχω διαβάσει πολλές φορες διάφορα άρθρα γι'αυτά. Ακρωτηριασμοί. Εντάξει με τις προλήψεις λες ειναι προληψεις, σε πολλές χώρες ίσως υπάρχουν μονο σαν προληψεις χωρίς τα άλλα παρελκόμενα, και εμείς δεν έχουμε προληψεις; Αμόρφωτοι είμαστε όλοι; Αλλα δε νομιζω οτι φτάσαμε ποτε σε τέτοιο σημείο πέρα της πρόληψης. Αλλα να φτανουν σε τέτοια σημεια;

12. Τα 2 πιο κάτω μέλη του φόρουμ λένε ότι τους αρέσει η ανάρτηση του μέλους Haldir of Lorien.

13. Ανάρτηση:7
    Περιοχή
    Μου αρέσει η ανάρτηση
    3.944

σε 2.063 αναρτήσεις

Προεπιλογή

Έτσι είναι όπως το λες, όλοι οι λαοί έχουν προλήψεις αλλά ο σκοπός είναι η πρόληψη να μην φτάνει στη δολοφονία. Οι παλιοί Ιρλανδοί και Σκωτσέζοι, δεν είχαν τα νεραϊδοπαίδια; Εδώ στο Νεραϊδόκυκλο, είναι πολύ γνωστό ότι σ' αυτούς τους λαούς (και όχι μόνο) πολύ παλιότερα, όταν γεννιόνταν παιδιά άρρωστα με παραμορφώσεις ή κάποια θέματα γενικότερα, θεωρούσαν ότι ήρθαν οι νεράιδες οι οποίες γεννούν συνήθως παιδιά με κουσούρια, και πήραν το δικό τους το υγιές μωρό και το άλλαξαν με ένα δικό τους άρρωστο. Αυτά ήταν τα μιλιγανοπαίδια ή γεραγιδόσποροι, που οι γονείς του ''χαμένου'' παιδιού, πότε τα εγκατέλειπαν στο δάσος για να έρθουν οι νεράιδες να τα πάρουν πίσω και να τους επιστρέψουν το δικό τους μωρό, ή τα βασάνιζαν για να τα λυπηθεί η νεραϊδομάνα τους και να γυρίσει να τα πάρει πίσω, και να ξαναπάρουν κι εκείνοι το δικό τους. Πολλά παιδάκια δεν πέθαναν έτσι, από την κακομεταχείριση επειδή οι γονείς τους δεν μπορούσαν να αποδεχθούν ότι το παιδάκι τους γεννήθηκε με κάποιο πρόβλημα και το θεωρούσαν νεραϊδοπαίδι; Ποια η διαφορά του μιλιγανοπαιδιού τελικά, από τα μίνγκι; Σκότωναν το ένα, σκότωναν και το άλλο. Καλή η παράδοση αλλά όταν βλάπτει την ανθρώπινη ζωή, τότε για μένα, πρέπει να καταργείται.
    Μιθράντιρ Γκάνταλφ

14. Τα 2 πιο κάτω μέλη του φόρουμ λένε ότι τους αρέσει η ανάρτηση του μέλους juniper.

Anie linwelin (πριν 5 μέρες ),melomenos (πριν 3 εβδομάδες )

15. Ανάρτηση:8
    Περιοχή
    Μου αρέσει η ανάρτηση
    562

σε 918 αναρτήσεις

Προεπιλογή

Ποτέ δεν μπόρεσα να τα καταλάβω όλα αυτά. Επειδή ενα παιδί γεννήθηκε με κάποιο πρόβλημα όποιο κι αν είναι αυτό, σημαίνει κι όλας οτι ήρθαν οι νεράιδες για να το αλλάξουν με το δικό τους ή ότι άλλο προστάζει η εκάστοτε πρόληψη. Δηλαδή έλεος. Ποσο πρέπει να φτάνει το μυαλό σου ; Θα μου πείς μπορεί να είναι προλήψεις που χάνονται στο βάθος των χρόνων αλλά και πάλι θα βάλω μπροστά τα προηγούμενα που είπαμε όπως στον Αφρικανικό χώρο με ελλειπη μορφωτικό επίπεδο ή ότι άλλο σχετικό.. Κι εμάς πολλοί ήτανε φτωχοί ή οι παλιοί άνθρωποι μπορεί να μην ήταν καν μορφωμένοι και να μην ήξεραν ούτε την υπογραφή τους να βάλουν, ή να ήταν ελάχιστη η μόρφωση αλλά μεγάλωναν τα παιδιά τους δουλεύοντας σαν σκυλιά σε χωράφια η οτι άλλο ακόμα κι αν αυτά μπορεί να είχαν κάποιο θέμα. Βέβαια έχουμε και τον Καιάδα και εμείς στην αρχαία Ελλάδα που τα πετούσαν μέσα. Πάντα θα υπάρχουν και οι εξερέσεις και δεν ξέρω κατα ποσο θα μπορούσε κάποιος να συγκρίνει κάποια χώρα με κάποια άλλη σε θέματα τέτοια γιατί σίγουρη θα υπάρχουν πολλές διαφορές μεταξύ τους απο θέμα οικονομίας της κάθε χώρας ή ότι άλλο.

16. Τα 2 πιο κάτω μέλη του φόρουμ λένε ότι τους αρέσει η ανάρτηση του μέλους Haldir of Lorien.

17. Ανάρτηση:9
    Περιοχή
    Μου αρέσει η ανάρτηση
    3.944

σε 2.063 αναρτήσεις

Προεπιλογή

Τον καιρό που δημιουργήθηκαν οι παραδόσεις αυτές, δεν ξέρουμε ποια ήταν η οικονομία των χωρών ή των φυλών και η γενικότερη κατάστασή τους, όμως οι περισσότερες από αυτές, ήταν εδραιωμένες, είτε σε πολύ φτωχές κοινωνίες, είτε σε πολύ συντηρητικές και θεσμικά αυστηρές. Το νόημα πάντως είναι ότι, όπως η φύση επιτρέπει μόνο στα γερά μικρά να επιβιώνουν, αυτό ίσως προσπαθούσαν να κάνουν κι εκείνοι, να συντηρούν μόνο τα γερά μέλη της φυλής ή της κοινότητας, δηλαδή να διατηρούν το καλύτερο dna ώστε να βγάζουν δυνατούς πολεμιστές για την υπεράσπιση της φυλής και τα πιο ευειδή και γερά θηλυκά για μια ποιοτικά ανώτερη αναπαραγωγή. Σε τι διαφέρει, τελικά, αυτό από το όνειρο του Χίτλερ για την Αρεία φυλή και τις πρακτικές του δόκτωρα Μένγγελε;
    Στον αντίποδα, έχουμε την κοινωνία της Αρχαίας Αθήνας, όπου είχαν θέση και τα ΑΜΕΑ και οι ανάπηροι και οι τραυλοί, και όλοι. Κι όλοι αυτοί μαζί, υγιείς και άτομα με ειδικές ανάγκες, έφτιαξαν τη δημοκρατία που κέρδισε όλο τον κόσμο.
    Μιθράντιρ Γκάνταλφ

18. Τα 2 πιο κάτω μέλη του φόρουμ λένε ότι τους αρέσει η ανάρτηση του μέλους juniper.

19. Ανάρτηση:10
    Περιοχή
    Μου αρέσει η ανάρτηση
    562

σε 918 αναρτήσεις

Προεπιλογή

Σωστο κι αυτό. Για να γεννηθεί κάποιος με κάποιο πρόβλημα όποιας φύσης κι αν είναι, σίγουρα δεν το διάλεξε ο ίδιος ουτε οι γονείς. Ο Θεός ξέρει, εκείνος κανονίζει. Απο την μια να καταλάβω οτι μπορεί να θέλανε να διατηρήσουν μια φυλή άρτια. Αλλά δεν έχει και λογική να σκοτώνεις αυτόν που έχει κάποιο θέμα. Δεν ξέρω αν το βλέπανε ή το θεωρούσαν και σαν βάρος να αναθρέψεις κι ενα τέτοιο παιδι. Τι να πώ. Το θέμα του Χίτλερ είναι τεράστιο θέμα απο μόνος του. Δεν είμαι σίγουρη πως μπορείς να τον χαρακτηρίσεις κι όλας. Τρελό; Κάπως αλλιώς; Η ¶ρεια φυλή που και καλά ήτανε ανώτερη απο όλο τον κόσμο και πάνω απ'όλους; Και γιατι ηταν ολα αυτά που πίστευε εκείνος; Επειδή κρατούσε την καθαρότητα της φυλής χωρίς ξένες προσμίξεις; Ποσο λογικό είναι αυτό; Αν θα γινόταν μίξη με άλλο αίμαι ξένο προς αυτους θα πεφτανε στα Ταρταρα και θα γκρέμιζε ο κόσμος δηλαδή; Η το θέμα με τους Εβραίους και την εξόντωσή τους στο ¶ουσβιτς η το Νταχάου ή όπου αλλού; Και οχι μονο αυτοί αλλά και όσοι άλλοι καταλήγανε εκεί; Για μενα προσωπικά δεν στέκουν με το σκεπτικό αυτό. Η Αρχαία Ελλάδα είναι κι αυτή μεγάλο θέμα. Αν εξαιρέσουμε και παραβλέψουμε που κατέληξε σήμερα δίνοντας το φως της σε όλο τον κόσμο κι εμείς στο τέλος κάναμε ένα φού και το σβήσαμε.

20. Τα 2 πιο κάτω μέλη του φόρουμ λένε ότι τους αρέσει η ανάρτηση του μέλους Haldir of Lorien.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Πληροφορίες για το θέμα

Users Browsing this Thread

Υπάρχουν αυτή τη στιγμή 1 χρήστες.(0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Δικαιώματα - Επιλογές