Μίνγκι (mingki) τα καταραμένα παιδιά - Page 2

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 11 έως 17 από 17

Θέμα: Μίνγκι (mingki) τα καταραμένα παιδιά

1. Ανάρτηση:11
    Νεράιδα Το avatar του χρήστη juniper
    Περιοχή
    Στα φτερά μιας νυχτοπεταλούδας
    Μου αρέσει η ανάρτηση
    3.944
    Του άρεσαν 3.670 μηνύματα

σε 2.063 αναρτήσεις

Προεπιλογή

Πολύ σωστό αλλά αυτό είναι μια άλλη ιστορία. Σχετικά με τις προλήψεις πάντως, παρόλο που ο κόσμος πάει μπροστά κάνει και κάμποσα βήματα πίσω. Το γεγονός ότι στην τηλεόραση ανθούν οι διαφημίσεις για αστρολόγους, μέντιουμ και μελλοντολόγους που περιμένουν στο ακουστικό τους για να σου αλλάξουν τη ζωή, πού το πας; Στη δεκαετία του 70, που υπήρχαν αναρίθμητοι αναλφάβητοι, κάτι τέτοιο θα ακουγόταν αστείο, στη δεκαετία του 2010, όπου ο άνθρωπος σκέφτεται να εποικίσει τον Άρη;
    Και απαιτούμε από τους Αφρικανούς να μην έχουν τερατώδεις προλήψεις;
    Πολλά είναι τα απρόβλεπτα του κόσμου, και η βοήθεια συχνά έρχεται από τα χέρια των αδυνάτων όταν οι Σοφοί σκοντάφτουν.
    Μιθράντιρ Γκάνταλφ

2. Το πιο κάτω μέλος του φόρουμ λέει ότι του αρέσει η ανάρτηση του μέλους juniper

Haldir of Lorien (πριν 3 εβδομάδες )

3. Ανάρτηση:12
    Παλιό Μέλος Το avatar του χρήστη Haldir of Lorien
    Περιοχή
    Lothlorien με τους τοξοτες μου κ τους 2 brothers μου κ παρεα με Λεγκολας
    Μου αρέσει η ανάρτηση
    562
    Του άρεσαν 1.603 μηνύματα

σε 918 αναρτήσεις

Προεπιλογή

Α ναι. Καφετζουδες, χαρτοριχτρες κ ολα τα σχετικα. Καποτε αυτά ηταν μοδα καποιες δεκαετίες πριν ακόμα βγουν οι μελλοντολογοι με τα τηλέφωνα. Μια ματια στις ελληνικές ταινίες να δεις.
    I bring word from Lord Elrond of Livendell. An alliance one existed between Elves and Men. Long ago we fought and died together. We come to honor that allegiance.

4. Το πιο κάτω μέλος του φόρουμ λέει ότι του αρέσει η ανάρτηση του μέλους Haldir of Lorien

juniper (πριν 3 εβδομάδες )

5. Ανάρτηση:13
    Περιοχή
    Μου αρέσει η ανάρτηση
    3.944

σε 2.063 αναρτήσεις

Προεπιλογή

Ναι, όντως. Μέχρι και ο Παράβας είχε γίνει Μπουμπού χαρτορίχτρα! Απλά εκμοντερνίστηκαν φαίνεται και γίνανε μελλοντολόγοι για να ακούγεται πιο επιστημονικό.
    Να σου βάλω κι ένα γρίφο: Το επόμενο ζωντανό ον, (εκτός από τα παιδιά) που βλάφτηκε εξ' αιτίας των προλήψεων, ποιο είναι;
    Πολλά είναι τα απρόβλεπτα του κόσμου, και η βοήθεια συχνά έρχεται από τα χέρια των αδυνάτων όταν οι Σοφοί σκοντάφτουν.
    Μιθράντιρ Γκάνταλφ

6. Ανάρτηση:14
    Περιοχή
    Μου αρέσει η ανάρτηση
    562

σε 918 αναρτήσεις

Προεπιλογή

Δεν μπορώ να σκεφτώ κατι τωρα. Αν το παρουμε σύμφωνα με τις προληψεις, παιζει πολύ η μαύρη γατα που αν την δεις λέει δεν ειναι καλό. Κατι άλλο τώρα δεν μπορω να σκεφτω
    I bring word from Lord Elrond of Livendell. An alliance one existed between Elves and Men. Long ago we fought and died together. We come to honor that allegiance.

7. Το πιο κάτω μέλος του φόρουμ λέει ότι του αρέσει η ανάρτηση του μέλους Haldir of Lorien

8. Ανάρτηση:15
    Περιοχή
    Μου αρέσει η ανάρτηση
    3.944

σε 2.063 αναρτήσεις

Προεπιλογή

Ναιαιαι, ακριβώς, η μαύρη γάτα! Πόσο έχουν κυνηγηθεί τα καημένα τα μαυρόγατα για το χρώμα τους! Και είναι τόσο όμορφα, εμείς έχουμε μαύρο γάτο και δε νομίζω ότι όσα μας συμβαίνουν έχουν να κάνουν με το Ματ, όλοι λίγο πολύ, σε παρόμοιες καταστάσεις είμαστε... Επίσης, κάτι που άκουσα τα τελευταία χρόνια, είναι γρουσουζιά ο παπαγάλος μέσα στο σπίτι!!! Άκουσον άκουσον, καλέ! Εμείς έχουμε και παπαγάλο! Κι ακόμα ένα ζωάκι που συνδέθηκε με τη γρουσουζιά, είναι το χρυσόψαρο! Οι Κινέζοι μπορεί να το θεωρούν γούρι αλλά οι Έλληνες έχουν άλλη γνώμη. Ευτυχώς που οι νέοι άνθρωποι δεν συμμερίζονται αυτές τις βλακείες. Τίποτα βέβαια, δεν φτάνει σε αποτροπιασμό το Μίνγκι!
    Μιθράντιρ Γκάνταλφ

9. Το πιο κάτω μέλος του φόρουμ λέει ότι του αρέσει η ανάρτηση του μέλους juniper

Haldir of Lorien (πριν 3 εβδομάδες )

10. Ανάρτηση:16
    Περιοχή
    Μου αρέσει η ανάρτηση
    562

σε 918 αναρτήσεις

Προεπιλογή

Για τα άλλα δεν θυμαμαι αν α έχω ξανακουσει. Για την μαύρη γάτα μονο ξέρω. Τωρεα πως εγινε να την συνδέσουν με τις προλήψεις δεν ξέρω. Η τις σκάλες. Που αμα περάσεις απο κάτω ειναι γρουσουζιά.

11. Το πιο κάτω μέλος του φόρουμ λέει ότι του αρέσει η ανάρτηση του μέλους Haldir of Lorien

12. Ανάρτηση:17
    Περιοχή
    Μου αρέσει η ανάρτηση
    3.944

σε 2.063 αναρτήσεις

Προεπιλογή

Αυτά με τα αντικείμενα ή τις μέρες, είναι τα ανώδυνα, τα χαριτωμένα ας πούμε. Όταν δεν βλάπτεται κάποιο ζωντανό πλάσμα, εντάξει, ας πούμε ότι δεν πειράζει. Μερικά παίζει να έχουν βγει κι από τελείως άσχετες καταστάσεις. Όπως πχ, μια γυναίκα όταν μαγείρευε χοιρινό στο φούρνο πάντα έκοβε τις άκρες του κρέατος γιατί έτσι το έκανε και η μάνα της και η γιαγιά της, και είχε μείνει ως παράδοση στην παρασκευή του συγκεκριμένου φαγητού. Όταν η κόρη της ξεκίνησε να το φτιάχνει κι εκείνη με τη σειρά της, ρώτησε τη μάνα της γιατί έκοβε τις άκρες. Εκείνη της απάντησε ''γιατί έτσι το βρήκα.'' Τότε αποφάσισαν μαζί να ρωτήσουν τη γιαγιά της μητέρας που ακόμα ζούσε, γιατί έκοβε τις άκρες. Η προγιαγιά λοιπόν, τους απάντησε απλά: "Γιατί οι άκρες δεν χωρούσαν στο ταψί μου.''
    Όταν όμως, οι προλήψεις κάνουν κακό, φτάνουν στο έγκλημα, τότε πρέπει να εξαλείφονται οριστικά.
    Μιθράντιρ Γκάνταλφ

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Πληροφορίες για το θέμα

Users Browsing this Thread

Υπάρχουν αυτή τη στιγμή 1 χρήστες.(0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Δικαιώματα - Επιλογές