Μια φορά και έναν καιρό χαράζει παραμύθια

Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 1 έως 3 από 3

Θέμα: Μια φορά και έναν καιρό χαράζει παραμύθια

1. Ανάρτηση:1
    Νέο μέλος Το avatar του χρήστη Το μυστικό παραμύθι
    Μου αρέσει η ανάρτηση
    0
    Του άρεσαν 8 μηνύματα

σε 3 αναρτήσεις

Προεπιλογή Μια φορά και έναν καιρό χαράζει παραμύθια

Μια φορά και έναν καιρό εκεί ψηλά στον ουρανό όπου αμέτρητες παραμυθένιες ζωγραφιές αναβόσβηναν δειλά, ήταν χιλιάδες αστέρια σαν φαναράκια χρυσαφιά.
    Ανάμεσα τους ζούσε η φεγγαρένια, μια τοσοδούλικη λάμψη σαν ζωγραφιά μενεξεδένια.
    Μια νύχτα που η χρυσαφένια σελήνη βασίλευε εμφανίστηκε μπροστά της η πιο όμορφη πεταλούδα.
    Αυτή σα στολίδι στον θολό ουρανό, ανέμελα έπαιζε κρυφτό στα πουπουλένια συννεφάκια και κυνηγητό με το φεγγάρι και τις φεγγαραχτίδες, που γλιστρούσαν απαλά στα ασημογάλαζα φτερά της.

Μεταξύ τους γεννήθηκε μια μοναδική και αληθινή φιλία, ήταν και η δύο το καμάρι του ουρανού, έγνεφε η μία την άλλη χαμογελαστά και παίζανε μέχρι η αυγούλα να ξεπροβάλει.
    Μια μέρα λοιπόν αποφάσισαν οι δύο φίλες να ταξιδέψουν στην γη.
    Μια και δυό πήραν μια γερή βουτιά και έπεσαν σ ένα άγνωστο λιβάδι, η αχνή ανάσα του λιβαδιού τις μάγεψε.
    Οι δύο φίλες δεν χόρταιναν να κοιτάζουν με θαυμασμό γύρω τους.
    Απέμειναν για λίγο σιωπηλές.
    Μόνο το αργό θρόισμα ενός ανέμου ακουγόταν.
    Ξαφνικά μια άλικη σπίθα έλαμψε γύρω τους, οι ψυχές τους πλημμύρισαν τρυφερότητα και ευαισθησία γιΆαυτό που αντίκριζαν.
    Μεθυστικές αμέτρητες μυρωδιές ήταν σκόρπιες ολόγυρα τους… το βαθυσκότεινο λιβάδι κοιμόταν απέραντο στην μυρωμένη αύρα των αγριολούλουδων.
    Μα μες στην μέθη τους ξέχασαν ότι η μέρα πλησιάζει, ότι με κάθε ακτίνα του ήλιου έφευγε και μια πνοή τους.
    Έγειραν και οι δυο δειλά, δειλά και άγγιξαν την χλόη, τρεμόπαιξαν για μια στιγμή , αλλά το χρυσαφένιο φως του ήλιου πήρε και την τελευταία πνοή τους.
    Η ροδόλουστη αυγούλα ένιωσε πολύ λυπημένη μόλις αντίκρισε τα άψυχα κορμάκια τους...
    Κανείς δεν γνώριζε πως πέθαναν ευτυχισμένες οι δυο φίλες,
    ήταν γιατί ταξίδεψαν μες στα όνειρα και μες στα παραμύθια!

2. Τα 3 πιο κάτω μέλη του φόρουμ λένε ότι τους αρέσει η ανάρτηση του μέλους Το μυστικό παραμύθι.

Anie linwelin (1 εβδομάδα πριν),Haldir of Lorien (πριν 2 εβδομάδες ),juniper (πριν 2 εβδομάδες )

3. Ανάρτηση:2
    Παλιό Μέλος Το avatar του χρήστη Haldir of Lorien
    Περιοχή
    Lothlorien με τους τοξοτες μου κ τους 2 brothers μου κ παρεα με Λεγκολας
    Μου αρέσει η ανάρτηση
    552
    Του άρεσαν 1.583 μηνύματα

σε 906 αναρτήσεις

Προεπιλογή

Καλημέρα μυστικό παραμύθι... Όμορφα τα κείμενα σου
    I bring word from Lord Elrond of Livendell. An alliance one existed between Elves and Men. Long ago we fought and died together. We come to honor that allegiance.

4. Τα 2 πιο κάτω μέλη του φόρουμ λένε ότι τους αρέσει η ανάρτηση του μέλους Haldir of Lorien.

Anie linwelin (1 εβδομάδα πριν),juniper (πριν 2 εβδομάδες )

5. Ανάρτηση:3
    Νεράιδα Το avatar του χρήστη juniper
    Περιοχή
    Στα φτερά μιας νυχτοπεταλούδας
    Μου αρέσει η ανάρτηση
    3.931
    Του άρεσαν 3.641 μηνύματα

σε 2.048 αναρτήσεις

Προεπιλογή

Βρε Μυστικό Παραμυθάκι, έχεις ταλέντο στη διηγηματογραφία! Μπράβο σου. Μου άρεσε ιδιαίτερα αυτό το κείμενό σου, γιατί έχω μια αδυναμία στις πεταλούδες και τις νυχτοπεταλούδες κι εσύ εδώ, έφτιαξες ολόκληρο διηγηματικό χορογράφημα για τη νυχτοπεταλούδα και τη λάμψη από το φεγγάρι. Μας ταξίδεψες στο όνειρο.
    Πολλά είναι τα απρόβλεπτα του κόσμου, και η βοήθεια συχνά έρχεται από τα χέρια των αδυνάτων όταν οι Σοφοί σκοντάφτουν.
    Μιθράντιρ Γκάνταλφ

6. Το πιο κάτω μέλος του φόρουμ λέει ότι του αρέσει η ανάρτηση του μέλους juniper

Anie linwelin (1 εβδομάδα πριν)

Πληροφορίες για το θέμα

Users Browsing this Thread

Υπάρχουν αυτή τη στιγμή 1 χρήστες.(0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Δικαιώματα - Επιλογές