Μεταφυσικά ή φυσικά φαινόμενα;

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 1 έως 10 από 11

Θέμα: Μεταφυσικά ή φυσικά φαινόμενα;

1. Νέο μέλος
    Μου αρέσει η ανάρτηση
    0

Προεπιλογή Μεταφυσικά ή φυσικά φαινόμενα;

Καλησπέρα σας. Ήθελα να μοιραστώ μια γνώμη μαζί σας. Έχοντας ασχοληθεί πολλή με την περίεργη και ακαθόριστη έννοια του μεταφυσικού τείνω να καταλήξω στο εξής συμπέρασμα: Όλα τα φαινόμενα που διέπουν την ζωή μας είναι φυσικά, απλά υπάρχουν αμέτρητα τα οποία δεν μπορούν να κατανοηθούν από τον εγκέφαλό μας βαπτίζονται σαν μεταφυσικά. Θα ήθελα να ακούσω διαφορετικές απόψεις....

2. Τα 3 πιο κάτω μέλη του φόρουμ λένε ότι τους αρέσει η ανάρτηση του μέλους writer of the unusal.

Anie linwelin (10-10-16),drosoula (05-11-16),juniper (10-10-16)

3. Νεράιδα Το avatar του χρήστη juniper
    Περιοχή
    Στα φτερά μιας νυχτοπεταλούδας
    Μου αρέσει η ανάρτηση
    4.062
    Του άρεσαν 3.736 μηνύματα

σε 2.096 αναρτήσεις

Προεπιλογή

Καλωσόρισες, writer of the unusual, καλή διαμονή κοντά μας. Δεν ξέρω τι γνώμες θα ακούσεις παρακάτω σχετικά με το μεταφυσικό, αλλά προσωπικά, συμφωνώ κατά μεγάλο μέρος με αυτό που λες. Όλα τα φαινόμενα είναι φυσικά, άλλο αν είναι ασυνήθιστα. Από τον εγκέφαλό μας χρησιμοποιούμε μόνο ένα 10%, το υπόλοιπο 90%, πώς λειτουργεί και πότε; Τι καταγράφει; Πώς τα εμφανίζει; Υπό ποίες συνθήκες; Μήπως όλα είναι κομμάτια του ίδιου παζλ κι απλά, εμείς οι άνθρωποι, έχουμε χάσει κομματάκια, ή είναι μπροστά μας και δεν τα βλέπουμε, γιατί δεν μας αφήνει εκείνο το μεγάλο κομμάτι του εγκεφάλου μας; Γιατί τα ζώα βλέπουν αυτά που δεν βλέπουμε εμείς; Πρόκειται για μεταφυσικά φαινόμενα ή απλά εμείς χάσαμε την ικανότητα ή τον τρόπο να τα διαβάζουμε και να τα αποκρυπτογραφούμε; Θα ήθελα κι εγώ να ακούσω τον αντίλογο.
    Πολλά είναι τα απρόβλεπτα του κόσμου, και η βοήθεια συχνά έρχεται από τα χέρια των αδυνάτων όταν οι Σοφοί σκοντάφτουν.
    Μιθράντιρ Γκάνταλφ

4. Τα 4 πιο κάτω μέλη του φόρουμ λένε ότι τους αρέσει η ανάρτηση του μέλους juniper.

Anie linwelin (10-10-16),drosoula (05-11-16),Haldir of Lorien (10-10-16),Μάριαν (26-10-16)

5. Νέο μέλος
    Μου αρέσει η ανάρτηση
    0

Προεπιλογή

Ο ίδιος ο εγκέφαλος είναι ένα μυστήριο ακόμα. Ένας διάσημος μαθηματικός του εικοστού αιώνα, που δεν θυμάμαι τώρα το όνομά του, εξίσωσε το μυστήριο του με το μυστήριο του σύμπαντος.

6. Τα 3 πιο κάτω μέλη του φόρουμ λένε ότι τους αρέσει η ανάρτηση του μέλους Σωτήρης.

Anie linwelin (05-11-16),drosoula (05-11-16),juniper (15-10-16)

7. Νεράιδα Το avatar του χρήστη juniper
    Περιοχή
    Μου αρέσει η ανάρτηση
    4.062

σε 2.096 αναρτήσεις

Προεπιλογή

Παιδιά, η ταινία Λούσι, δίνει μια πολύ ενδιαφέρουσα άποψη για το θέμα του ανθρώπινου εγκεφάλου και ίσως αν γνωρίζαμε το 100% του να καταρρίπτονταν πολλά από τα σημερινά πιστεύω μας. Το μεταφυσικό ίσως είναι σήματα που πιάνει (ή και που στέλνει -γιατί όχι; ) το άγνωστο κομμάτι του εγκεφάλου μας κι επειδή δεν μπορούμε είτε να τα εξηγήσουμε, είτε να τα αποκρυπτογραφήσουμε, τα θεωρούμε ακριβώς ''μεταφυσικά''.
    Πολλά είναι τα απρόβλεπτα του κόσμου, και η βοήθεια συχνά έρχεται από τα χέρια των αδυνάτων όταν οι Σοφοί σκοντάφτουν.
    Μιθράντιρ Γκάνταλφ

8. Τα 2 πιο κάτω μέλη του φόρουμ λένε ότι τους αρέσει η ανάρτηση του μέλους juniper.

Anie linwelin (05-11-16),drosoula (05-11-16)

9. Νεράιδα Το avatar του χρήστη Μάριαν
    Περιοχή
    Στην νεραιδοχωρα του παραμυθιου
    Μου αρέσει η ανάρτηση
    814
    Του άρεσαν 2.162 μηνύματα

σε 1.183 αναρτήσεις

Προεπιλογή

Ο Στεφεν Κινγκ παρουσιαζει έναν κοσμο ετσι με ανθρώπους με μεταφυσικη δραστηριοτητα αλλά πολύ όμως σκοτεινό κόσμο ρε παιδι μου, καμια σχεση με τον νεραιοδοκοσμο μας, οπου το μεταφυσικο εχει να κανει με το καλό, δεν συμφωνείτε;
    Μόνο με την καρδιά βλέπεις καθαρά, την ουσία τα ματια δεν την βλέπουν
    μικρός πρίγκηπας

10. Τα 3 πιο κάτω μέλη του φόρουμ λένε ότι τους αρέσει η ανάρτηση του μέλους Μάριαν.

Anie linwelin (26-10-16),drosoula (05-11-16),juniper (28-10-16)

11. Νεράιδα Το avatar του χρήστη juniper
    Περιοχή
    Μου αρέσει η ανάρτηση
    4.062

σε 2.096 αναρτήσεις

Προεπιλογή

Λατρεύω Στίβεν Κινγκ! Ναι, έχεις δίκιο, πιάνει το μεταφυσικό με ένα εκατομμύριο τρόπους. Έχω διαβάσει πολλά βιβλία του (του έχω την αγάπη που έχεις εσύ, Μάριαν μου, στην Ώστεν) και στους ''Ονειρότοπους'', στην εισαγωγή, λέει ''απλά θέλω λίγο να σας τρομάξω, πιάστε το χέρι μου και πάμε''. Εμένα με έχει κατατρομάξει μερικές φορές, αλλά εγώ εκεί. Ίσως βλέπει εκεί που οι περισσότεροι δεν μπορούμε, στο μέρος του εγκεφάλου για το οποίο μιλούσαμε πριν, είτε δέχεται τα σήματα από το άγνωστο σύμπαν γύρω μας. Όντως, πολλά βιβλία του είναι ζοφερά, όμως όταν τα ξεκινήσεις, δεν μπορείς να τα αφήσεις!
    Μιθράντιρ Γκάνταλφ

12. Τα 2 πιο κάτω μέλη του φόρουμ λένε ότι τους αρέσει η ανάρτηση του μέλους juniper.

Anie linwelin (28-10-16),drosoula (05-11-16)

13. Παλιό Μέλος Το avatar του χρήστη drosoula
    Περιοχή
    Σε έναν μυστικό κήπο
    Μου αρέσει η ανάρτηση
    1.376
    Του άρεσαν 1.393 μηνύματα

σε 784 αναρτήσεις

Προεπιλογή

Εγώ , αγαπητέ writer of the unusual, πιστεύω σε μεταφυσικά φαινόμενα. Ας μην ξεχνάμε ότι σε πολλά πράγματα οι επιστήμονες δεν απαντούν, δεν γνωρίζουν και αν και μερικοί είναι κάθετοι οσον αφορα το μεταφυσικό, άλλοι δεν απορρίπτουν! Για παράδειγμα, ο Θεός: πολλοί είναι οι επιστήμονες που λένε '' δεν γνωρίζω'' - όσοι και αυτοι που λένε ''δεν υφίσταται.'' ή ''υπάρχει κατι, που θελουμε δε θελουμε κινεί το σύμπαν '' ...!!
    Επιπλέον, όσον αφορά το Big Bang Theory: τι έκανε αυτή τη μεγάλη ''μάζα'' να εκραγεί και να δημιουργήσει τους πλανήτες; Και από πού προήλθε αυτή; Και το σύμπαν; Πώς/ Πότε/ Για ποιο λογο;
    Τέλος, από προσωπικές και μόνο εμπειρίες... δεν μπορώ να μην πιστεψω στο μεταφυσικό. Και είμαι φυσιολογική, όπως κι εσύ , στο υπόσχομαι
    Δυστυχώς ή ευτυχώς δεν ειμαστε μόνοι...
    ''Μην ξεχνάς: κανείς άλλος δεν βλέπει τον κόσμο με τον τρόπο που τον βλέπεις εσύ, οπότε κανείς δεν μπορεί να σου πει τις ιστορίες που εσύ πρέπει να πεις.''

14. Τα 2 πιο κάτω μέλη του φόρουμ λένε ότι τους αρέσει η ανάρτηση του μέλους drosoula.

Anie linwelin (05-11-16),juniper (06-11-16)

15. Νεράιδα Το avatar του χρήστη Anie linwelin
    Περιοχή
    σε ενα ξωτικοβασειλιο
    Μου αρέσει η ανάρτηση
    2.725
    Του άρεσαν 5.380 μηνύματα

σε 4.258 αναρτήσεις

Προεπιλογή

Αγαπητή μου drosoula συμφωνώ απόλυτα με εσένα.Πράγματι οι επιστήμονες δεν μπορουν να δώσουν εξηγήσεις για όλα διότι δεν μπορούν ή απλά δεν θελουν. Όσον αφορά το Big Bang πολλές ερωτήσεις μένουν αναπάντητες όπως είπες και εσύ που μάλλον θα μείνουν για πάντα ανεξιχνίαστες.
    Three Rings For The Elven Kings

Three Rings for the Elven-kings under the sky,
    Seven for the Dwarf-lords in their halls of stone,
    Nine for Mortal Men doomed to die,
    One for the Dark Lord on his dark throne
    In the Land of Mordor where the Shadows lie.
    One Ring to rule them all, One Ring to find them,
    One Ring to bring them all and in the darkness bind them
    In the Land of Mordor where the Shadows lie.

16. Το πιο κάτω μέλος του φόρουμ λέει ότι του αρέσει η ανάρτηση του μέλους Anie linwelin

juniper (06-11-16)

17. Νεράιδα Το avatar του χρήστη juniper
    Περιοχή
    Μου αρέσει η ανάρτηση
    4.062

σε 2.096 αναρτήσεις

Προεπιλογή

Σωστή, drosoula μου, έτσι είναι. Ποιος μπορεί να αποκλείσει την ύπαρξη του μεταφυσικού; Ποιος μπορεί να πει με σιγουριά ότι είναι ανύπαρκτο; Μόνο δηλαδή ό,τι βλέπουμε υπάρχει;
    Μιθράντιρ Γκάνταλφ

18. Τα 2 πιο κάτω μέλη του φόρουμ λένε ότι τους αρέσει η ανάρτηση του μέλους juniper.

Anie linwelin (06-11-16),folida (09-11-16)

19. Νέο μέλος
    Μου αρέσει η ανάρτηση
    0

Προεπιλογή

Καλησπέρα σας, μετά από πολύ καιρό.

Είχα θέμα με τον κωδικό του λογαριασμού μου και δεν μπορούσα να κάνω επανάκτηση, γι'αυτό έκανα καινούριο. Θα ήθελα αν μπορείτε να σβήσετε τον παλιό (writer of the unusal) και να καλωσορίσετε αυτόν.

Θα ήθελα να σας ευχαριστήσω για τις γνώμες σας και να απαντήσω κι εγώ με την σειρά μου , στο θέμα που άνοιξα. Κατ'αρχάς, ο όρος μεταφυσική, βγήκε από το '' Μετά τα φυσικά " του Αριστοτέλη και σήμερα υποδηλώνει οτιδήποτε ξεπερνά τους φυσικούς νόμους και κινείται στο χώρο του φανταστικού. Όμως όλοι οι νόμοι έχουν δημιουργηθεί από τον άνθρωπο για να τον εξυπηρετούν στις δουλειές του και γενικότερα την ζωή του, δεν είναι αυθύπαρκτοι. Πιστεύω λοιπόν, πως με αυτή την έννοια υπάρχουν πολλά που δεν γνωρίζουμε και τα αποκαλούμε μεταφυσικά. Κάποια στιγμή ίσως τα εξηγήσουμε, ίσως όμως δεν το καταφέρουμε και ποτέ. Θα δούμε τι θα γίνει, ένα είναι το σίγουρο: Πως δεν πρέπει να έχουμε τίποτα για σίγουρο...

20. Το πιο κάτω μέλος του φόρουμ λέει ότι του αρέσει η ανάρτηση του μέλους green elf

juniper (24-06-17)

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Πληροφορίες για το θέμα

Users Browsing this Thread

Υπάρχουν αυτή τη στιγμή 1 χρήστες.(0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Δικαιώματα - Επιλογές