Καλωσόρισες και πάλι με το νέο σου ψευδώνυμο green elf! Θα το πω στον διαχειριστή για να διαγράψει το παλιό προφίλ σου και να μείνει το καινούργιο αλλά να μείνει και το θέμα που άνοιξες με το παλιό σου προφίλ.
Λοιπόν, ναι, συμφωνώ, οι νόμοι της φυσικής κατανοήθηκαν από τον άνθρωπο μέχρι εκεί που έφτασε, ή μέχρι εκεί που ήθελε να φτάσει και ίσως κράτησε αυτούς που τον εξυπηρετούσαν και πιθανά κάποιους άλλους να τους παρέβλεψε λόγω έλλειψης επαρκών στοιχείων. Αλήθεια, ο Αριστοτέλης έδωσε τη βάση του ορισμού του μεταφυσικού, εγώ θα ήθελα να δηλώσω και μια άλλη άποψη: Γιατί να μη μπορούσε να είναι "Μετά των Φυσικών" δηλαδή Μαζί με τα Φυσικά, το μετά αντί για χρονικό να γίνει συνοδευτικό. Γιατί όχι; Προσωπικά πιστεύω ( αν και ήμουν κουμπούρα στα μαθηματικά) ότι κάθε τι στη Γη, στον ουρανό ή και στον αέρα, ακόμα και οι κόκκοι της σκόνης, είναι αριθμοί, δηλαδή, τα πάντα αντιπροσωπεύονται από μια εξίσωση, έναν προσωπικό τύπο. Εγώ είμαι μια εξίσωση, στην οποία αν αλλάξει κάτι, δεν θα είμαι πια εγώ, κι εσύ το ίδιο, κι όλοι μας, και τα ζωάκια μας, και τα πράγματα στο σπίτι μας, και τα πάντα όλα. Λοιπόν, αναρωτιέμαι, οι νόμοι της φυσικής πόσες εξισώσεις μπορούν να σηκώσουν; Πόσες εξισώσεις και πόσοι μαθηματικοί τύποι μπορούν να περιτριγυρίσουν ένα νόμο; Πολλοί μπορούν να τον περιτριγυρίσουν, αλλά ένας και μοναδικός τον εκπροσωπεί. Αν λοιπόν, σε αυτόν τον ένα τύπο αλλάξει ένα πρόσημο, μία παρένθεση, ένα στοιχείο, τότε βγαίνει κάτι άλλο, κάτι ίσως απρόβλεπτο, ίσως ανεξιχνίαστο κι ανεξήγητο. Τι είναι λοιπόν, το μεταφυσικό; Τύποι που αποφάσισαν να αλλάξουν ένα ή περισσότερα στοιχεία τους γιατί είχαν αυτή τη δυνατότητα ή γιατί κάτι πυροδότησε αυτή την αλλαγή. Ας μην είμαστε λοιπόν, τόσο δεισιδαίμονες με το μεταφυσικό, γιατί μπορεί κι αυτό να είναι φυσικό κι απλά εμείς πτωχοί τω πνεύματι.