Σιταρόχορτο το θαυματουργό

Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 1 έως 6 από 6

Θέμα: Σιταρόχορτο το θαυματουργό

1. Νεράιδα Το avatar του χρήστη juniper
    Περιοχή
    Στα φτερά μιας νυχτοπεταλούδας
    Μου αρέσει η ανάρτηση
    4.029
    Του άρεσαν 3.735 μηνύματα

σε 2.096 αναρτήσεις

Προεπιλογή Σιταρόχορτο το θαυματουργό

Η Δρ. Γουίγκμορ όταν στα 50 της χρόνια διαγνώστηκε με καρκίνο παχέως εντέρου στράφηκα στα άγρια γρασίδια (όπως γνώριζε απ΄τη γιαγιά της που τα χρησιμοποιούσε να θεραπεύσει στρατιώτες κατά τον Β΄ Παγκόσμιο Πόλεμο) και διάφορους σπόρους στο μίξερ, δημητριακά και σιταρόχορτο.

Άρχισε να ερευνά τις θεραπευτικές ιδιότητες τω γρασιδιών και κατέληξε στο σιταρόχορτο κατ’ υπόδειξη των ζώων. Διότι αποδείχθηκε ανώτερο όλων σε χλωροφύλλη και θεραπευτικές ιδιότητες όταν χρησιμοποιείται σωστά και καλλιεργείται σε χώμα ζωντανό χωρίς λιπάσματα που διαταράσσουν την αρμονία των στοιχείων καθιστώντας το ακατάλληλο για θεραπευτικούς σκοπούς.

Το σιταρόχορτο είναι πλούσιο σε πρωτεΐνη και περιλαμβάνει αμινοξέα τους χτίστες των πρωτεϊνών. Ο φρεσκοκομμένος και φρεσκοστυμμένος χυμός από χόρτο σιταριού είναι ένας επιδραστικός φυσικός θεραπευτής διότι περιέχει φρέσκια χλωροφύλλη και όλα τα στοιχεία που γνωρίζει η επιστήμη καθώς και βιταμίνες Α, Β, C, E, K και B12 ζωντανή μορφή κάνοντας το απαραίτητο καθημερινά για τους χορτοφάγους που δεν έχουν άλλη πηγή λήψης της Β12 σε ζωντανή μορφή.

Είναι το μοναδικό προϊόν που γνωρίζει ο άνθρωπος που έχει την ιδιότητα να καθαρίζει τον οργανισμό μας από βαριά μέταλλα, νεκρά κύτταρα, νεκρές μεμβράνες και τοξίνες που συσσωρεύονται στους πόρους του παχέος εντέρου για χρόνια.

35 ΧΡΗΣΕΙΣ ΤΟΥ ΣΙΤΑΡΟΧΟΡΤΟΥ (ΧΛΩΡΟΦΥΛΛΗ)

1) Η χλωροφύλλη είναι αντιβακτηριακή και μπορεί να χρησιμοποιηθεί εσωτερικά και εξωτερικά για θεραπεία.
    2) Ο Δρ. Jenssen M.D. είπε μεταξύ άλλων ότι χρειάζονται μόνο λίγα λεπτά για να αφομοιωθεί ο χυμός χλωροφύλλης από τον ανθρώπινο οργανισμό και ότι αυτό γίνεται χωρίς κόπο.
    3) Η χλωροφύλλη από σιταρόχορτο αναπλάθει το αίμα. Έρευνες σε πειραματόζωα με αναιμία έδειξαν μετά τη χρήση χλωροφύλλης ότι ο αιματοκρίτης επέστρεψε στα φυσιολογικά όρια μέσα σε 4 - 5 ημέρες.
    4) Αγρότες τάισαν ανίκανα βόδια κα αγελάδες με σιταρόχορτο επανέκτησαν την γονιμότητα τους. Το περιεχόμενο υψηλής ποσότητας μαγνησίου στη χλωροφύλλη χτίζει ένζυμα και αναπλάθει τις σεξουαλικές ορμόνες, φανταστείτε τι μπορεί να κάνει στον ανθρώπινο οργανισμό.
    5) Χλωροφύλλη μπορεί να εξαχθεί ατό πολλά φυτά, η χλωροφύλλη όμως από σιταρόχορτο είναι ανώτερη διότι είναι η μόνη που περιέχει πάνω απο 100 στοιχεία που χρειάζεται ο ανθρώπινος οργανισμός και είναι μη τοξική σε οποιαδήποτε ποσότητα σε σύγκριση με τη χλωροφύλλη από φύλλα πολλών δέντρων όπως π.χ. φύλλο ελιάς, ελάτου, πορτοκαλιάς. Είναι αξιοσημείωτο οτι και τα ζώα δεν τρώνε αυτά τα φύλλα λόγω πιθανής τοξικότητας.
    6) Το σιταρόχορτο συντηρεί επιτυχώς όλα τα φυτοφάγα ζώα στον πλανήτη για αιώνες.

7) Η Δρ. Γουιγκμορ βοηθούσε κόσμο να θεραπευτεί από χρόνιες και ορατές ασθένειες χρησιμοποιώντας σιταρόχορτο εδώ και 30 χρόνια
    8) Ο χυμός χλωροφύλλης αναπλάθε τους ιστούς.

9) Είναι ο ανώτερος αποτοξινωτικός παράγοντας που γνωρίζει ο άνθρωπος σε σύγκριση με άλλους χυμού πράσινων λαχανικών ή καρότου. Ο Δρ. ΤΗΟΜΑS, συνεργάτης της Δρ. Γουίγκμορ, έδειξε ότι 7 κιλά φρέσκου σιταροχορτου ισοδυναμεί με 170 κιλά από τα καλύτερα Φρέσκα λαχανικά όπως καρότο, μαρούλι, σέλινο κ.λ.π.
    10) Το σιταρόχορτο περιέχει οξυγόνο όπως όλα τα φυτά που περιέχουν χλωροφύλλη. Και όπως είναι γνωστό ο εγκέφαλος και τα αγγεία λειτουργουν στο μάξιμουμ μέσα σ' ένα περιβάλλον υψηλό σε οξυγόνο.
    11) Η χλωροφύλλη σιταροχορτου εξουδετερώνει τοξίνες που βρίσκονται μέσα στον οργανισμό μας.
    12) Καταπολεμά τους όγκους

13) Βελτιώνει το ζάχαρο στο αίμα μας (διαβήτη) ειδικά όταν συνδυάζεται με ωμές "ζωντανές τροφές"

14) Στο περιοδικό American Surgeons Journal ο Δρ, Benjamin Cluskin συνιστά χλωροφύλλη για κακοσμία σώματος, μολύνσεις, πληγές, χρόνια ιγμορίτιδα, φλεβίτιδες και κολπικές μολύνσεις, επίσης εξαφανίζει αιμορροΐδες

15) Λειτουργεί σαν καθαρτικό, επίσης χρησιμοποιείται και σαν αποσμητικό

16) Μόνο μιά μικρή ποσότητα στον ανθρώπινο οργανισμό, προλαμβάνει και διατηρεί υγιή δόντια

17) Κρατώντας το χυμό σιταρόχορτου για 6 λεπτά στο στόμα σταματάει τον πονόδοντο, απορροφά τις τοξίνες και συσφίγγει τα χαλαρά ούλα
    18) Γαργάρα για ερεθισμένες αμυγδαλές,
    19) Εξαλείφει την πυορία, Πολτός σιταρόχορτου μαζί με το χυμό του στην πάσχουσα περιοχή ή το μασάμε και φτύνουν τον πολτό.
    20) Πίνουμε σιταρόχορτο για δερματικά προβλήματα όπως ψωρίαση και έκζεμα.
    21) Προλαμβάνει το άσπρισμα των μαλλιών και επαναφέρει το φυσικό
    χρώμα ειδικά όταν οι συνδιάζεται με "ζωντανές τροφές*»

22) Μπορεί και κάποιος να νοιώσει άμεση ενέργεια, αντοχή και την αίσθηση της ευφορίας.
    23) Βελτιώνει την πέψη
    24) Μοναδικό για αιματολογικές παθήσεις όλων των ειδών λίγο της υψηλής περιεκτικότητας σε ένζυμα ειδικά όταν συνοδεύεται από ωμή ζωντανή διατροφή
    25) Τέλειο για καθαρισμό δέρματος, απορροφάται από το δέρμα και το τρέφει. Στο μπάνιο ρίχνουμε στο σώμα μας φρέσκια χλωροφυλλη για 15-20 λεπτά και ξεπλένουμε.
    26) Στην δυσκοιλιότητα είναι το τέλειο και κρατάει το έντερο χαλαρό.

27) Βοηθάει τις λειτουργίες της καρδιάς, το αρτηριακό, τα εντόσθια, την ουρήθρα και τους πνεύμονες.
    28) Διαλύει ουσίες στους πνεύμονες που έχουν δημιουργηθεί από διάφορα οξέα (μονοξείδιο του άνθρακα) κ.λ.π.
    29) Ρίχνει την πίεση γιατί βοηθάει στην συντήρηση των αγγείων.

30) Το σιταρόχορτο αναζωογονεί τα γερασμένα κύτταρα, αντιστρέφει τη γήρανση και μας κάνει να νοιώθουμε πιο ζωντανοί

31) Ενεργοποιεί το θυρεοειδή κατά της παχυσαρκίας.

32) Θεραπεύει την ακμή.

33) Καταπραΰνει και θεραπεύει κοψίματα, καψίματα, δηλητηριώδη, κισσούς, μύκητες ποδιών, τσιμπήματα εντόμων, πληγές κλπ
    34) Ανακουφίζει από εγκαύματα ηλίου.

35) Στα μαλλιά μασάζ πριν το λούσιμο, εξαλείφει πιτυρίδα και φαγούρα

Αποτοξινώνοντας και τρέφοντας τον οργανισμό μας συγχρόνως επέρχεται η εξισορρόπηση της υγείας μας.

πηγή:
    www.annwigmore.gr www.loutrakiblog.gr

?
    Πολλά είναι τα απρόβλεπτα του κόσμου, και η βοήθεια συχνά έρχεται από τα χέρια των αδυνάτων όταν οι Σοφοί σκοντάφτουν.
    Μιθράντιρ Γκάνταλφ

2. Τα 3 πιο κάτω μέλη του φόρουμ λένε ότι τους αρέσει η ανάρτηση του μέλους juniper.

Demi (01-07-13),folida (26-06-13),vers (12-07-13)

3. Νέο μέλος
    Μου αρέσει η ανάρτηση
    1
    Του άρεσαν 3 μηνύματα

σε 3 αναρτήσεις

Προεπιλογή

Επειδή έψαχνα πολύ καιρό για φρέσκο σιταροχορτο, τελικά έμαθα να το καλλιεργώ μόνη μου.
    ?

4. Το πιο κάτω μέλος του φόρουμ λέει ότι του αρέσει η ανάρτηση του μέλους vers

juniper (13-07-13)

5. Νεράιδα Το avatar του χρήστη juniper
    Περιοχή
    Μου αρέσει η ανάρτηση
    4.029

σε 2.096 αναρτήσεις

Προεπιλογή

Kι εγώ είχα προσπαθήσει να το καλλιεργήσω με τον τρόπο που υποδεικνύει η Ανν Γουίνγκμορ, αλλά δεν το κατάφερα. Το βιβλίο της μου το είχε χαρίσει ο θείος μου, ο οποίος καλλιεργεί σιταρόχορτο και βγάζει και χυμό. Εγώ το μόνο που κατάφερα ήταν να φτιάχνω φύτρα διαφόρων σπόρων και το ρετζούβελακ. Αυτό είναι ένα ποτό από το νερό σιταριού που έχει μείνει 18 ώρες με το σιτάρι μέσα, μετά το στραγγίζεις και το βάζεις στο ψυγείο. Το πίνεις κρύο κι άμα θέλεις προσθέτεις και μέλι που ενισχύει τη δράση του. Αυτό το ποτό περιέχει τον οξεόφιλο γαλακτοβάκιλλο που υπάρχει στο γιαούρτι, περιέχει δηλαδή, προβιοτικά. Για μένα που δεν τρώω καθόλου γαλακτοκομικά, είναι πολύ σημαντικές οι πηγές πρόσληψης των προβιοτικών.
    Το χυμό του σιταρόχορτου, τον έχω βρει και σε καταστήματα με βιολογικά προϊόντα αλλά είναι ακριβός....
    Εσύ πώς το καλλιεργείς;
    Πολλά είναι τα απρόβλεπτα του κόσμου, και η βοήθεια συχνά έρχεται από τα χέρια των αδυνάτων όταν οι Σοφοί σκοντάφτουν.
    Μιθράντιρ Γκάνταλφ

6. Νέο μέλος
    Μου αρέσει η ανάρτηση
    1
    Του άρεσαν 3 μηνύματα

σε 3 αναρτήσεις

Προεπιλογή

Καλημερα, το καλλιεργω με τον τροπο του ινστιντουτου, υπαρχουν και πολλα βιντεακια στο γιου τιουμπ που δειχνουν βημα βημα το τροπο.

7. Το πιο κάτω μέλος του φόρουμ λέει ότι του αρέσει η ανάρτηση του μέλους vers

juniper (13-07-13)

8. Νεράιδα Το avatar του χρήστη juniper
    Περιοχή
    Μου αρέσει η ανάρτηση
    4.029

σε 2.096 αναρτήσεις

Προεπιλογή

Καλημέρα vers, ευχαριστώ που μου το είπες. Δεν σκέφτηκα το youtube, αυτόν τον ευλογημένο ιστότοπο. Θα κοιτάξω τα βιντεάκια.
    Μιθράντιρ Γκάνταλφ

9. Νέο μέλος
    Μου αρέσει η ανάρτηση
    1
    Του άρεσαν 3 μηνύματα

σε 3 αναρτήσεις

Προεπιλογή

10. Το πιο κάτω μέλος του φόρουμ λέει ότι του αρέσει η ανάρτηση του μέλους vers

juniper (13-07-13)

Πληροφορίες για το θέμα

Users Browsing this Thread

Υπάρχουν αυτή τη στιγμή 1 χρήστες.(0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Δικαιώματα - Επιλογές