Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 1 έως 10 από 12

Θέμα: Κατάθλιψη...

1. Μαθητευόμενο ξωτικό Το avatar του χρήστη broken291
    Περιοχή
    κατω απο μια δροσοσταλιδα στα πεταλα ενος μωβ αγριολουλουδου...
    Μου αρέσει η ανάρτηση
    10
    Του άρεσαν 3 μηνύματα

σε 3 αναρτήσεις

Προεπιλογή Κατάθλιψη...

Τηλεφωνική γραμμή υποστήριξης για την κατάθλιψη
    Νοιώθετε θλίψη; Είστε πιεσμένοι; Έχετε απορίες σχετικά με τα όσα νοιώθετε ή με τη συμπεριφορά αγαπημένων σας προσώπων; Μπορείτε να απευθυνθείτε στην τηλεφωνική γραμμή για τις ψυχικές διαταραχές, που λειτουργεί στο Ερευνητικό Πανεπιστημιακό Ινστιτούτο Ψυχικής Υγιεινής-ΕΠΙΨΥ.
    Η Τηλεφωνική γραμμή βοήθειας για την κατάθλιψη 210 – 6515600 προσφέρει: ψυχολογική υποστήριξη, συμβουλευτική και ενημέρωση για την κατάθλιψη και γενικότερα για τα προβλήματα ψυχικής υγείας. Λειτουργεί Δευτέρα έως Παρασκευή 09:00 – 18:00 και απαντούν κατάλληλα εκπαιδευμένοι ψυχολόγοι.
    katathlipsi.gr

"Όταν το φεγγάρι ζωγραφίζει τη θάλασσα με αυτό το χρυσό χρώμα, εγώ τραγουδάω τη μπαλάντα της αγάπης μας τόσο σιγά, τόσο μοναχικά, σαν ψέλλισμα μελλοθανάτου που κάνει την τελευταία του ευχή... θα ήθελα να είχα τη δύναμη να την τραγουδήσω τόσο δυνατά, τόσο όσο να φτάσει στα βάθη της ψυχής σου, να βρει το μονοπάτι της καρδιάς σου... "

2. Μέλος Νεραϊδόκυκλου Το avatar του χρήστη Demi
    Περιοχή
    Σε ένα μανιτάρι
    Μου αρέσει η ανάρτηση
    211
    Του άρεσαν 54 μηνύματα

σε 30 αναρτήσεις

Προεπιλογή

Καλησπέρα,
    δε ξέρω τώρα πως είναι, αλλα πριν 3 χρόνια που αναγκάστηκα να τηλεφώνησω γιατί πάθαινα συχνές κρίσεις πανικού και φοβόμουν να εμπιστευτώ ψυχολόγο γιατί νόμιζα με το φτώχο μου το μυαλό οτι θα με χαπάκωνε, η υπάλληλος που το σήκωσε δεν ήταν ψυχολόγος αλλά μία απλή γραμματέας χωρίς ψυχολογικές-ψυχιατρικές γνώσεις.
    Επειδή ο τότε φίλος μου το έψαξε και μου είπε να πάρω, όταν του είπα πως η υπάλληλος ήταν άσχετη, ευγενική μέν αλλά άσχετη, πήρε και ο ίδιος τηλέφωνο για να ρωτήσει πως μπορεί να με βοηθήσει ως σύντροφος.( Η αλήθεια είναι οτι δεν με εμπιστεύτηκε οτι πήρα τηλέφωνο χαχα)
    Η απάντηση ήταν η ίδια και στους δύο "Λυπάμαι αλλά δεν μπορώ να σας εξυπηρετήσω, η γραμμή είναι απλά συμβουλευτική(λες κι εμείς της είπαμε να μας φτιάξει φράπε, χαχα) αλλά εγώ δεν είμαι γνώστης του αντικειμένου, το μόνο που έχω να σας προτείνω είναι να πάτε σε κάποιο ψυχολογικό κέντρο που έχουν οι δήμοι ή σε κάποιον ψυχίατρο ή ψυχολόγο ιδιώτη. Εγώ δεν είμαι κάτι από τα δύο απλά σηκώνω το τηλέφωνο." Καταλαβαίνετε οτι όχι μόνο δε μας βοήθησε αλλά αναρωτιόμουν αν κάποιος που εκείνη την στιγμή νοιώθει κι εγώ δε ξέρω τι, πως θα μπορούσε να βοηθήσει. Αφήστε που σκέφτηκα πως δεν υπάρχει σωτηρία για το πρόβλημά μου.
    Μακάρι να έχει αλλάξει κι όντως να υπάρχουν ψυχολόγοι στις γραμμές γιατί πιο εύκολα στον καταθληπτικό είναι να πάρει ένα τηλέφωνο απρόσωπα από το να επισκευτεί έναν ειδικό... Κάτι είναι κι αυτό όμως!!!

Εγώ προσωπικά τελικά επισκέυθηκα ειδικό ψυχολόγο και καταλάβαμε οτι οι κρίσεις ήταν από χρόνια κατάθλιψη αρκετά βαριάς μορφής. Βέβαια για να πάω στον ειδικό έπεσα στο τελικό στάδιο του δε βλέπω κανέναν, δε μιλάω σε κανέναν, δεν εμπιστεύομαι κανέναν, ελάχιστα τον τότε σύντροφο μου που με νύχια και με δόντια προσπαθούσε να με βοηθήσει. Για την οικογένεια μου ούτε λόγος, στο ίδιο σπίτι ζούσαμε αλλά εγώ από το δωμάτιο δεν έβγαινα, ήμουν το φάντασμα του σπιτιού, κοιμόμουν όλη μέρα, είχα κλείσει και το κινητό για να μη με ενοχλεί κανείς απολύτως και το μυαλό μου έφτιαχνε σενάρια επιστημονικής φαντασίας, τύφλα να έχει Steven Spielberg!!!
    Δόξα τω Θεώ όμως ο αμυντικός μου μηχανισμός δεν είχε ακινητοποιηθεί εντελώς όσο το σώμα και πήρα τα πόδια μου και πήγα σε μια ψυχολογό που ακόμη και τώρα την συμβουλεύομαι. Δε θα πω οτι είναι εύκολο να βγείς από μία τέτοιου είδους κατάσταση, εμένα μου πήρε 1,5 χρόνια σχεδόν χωρίς καμία φαρμακευτική αγωγή( η αλήθεια είναι οτι μου είπε πως με φαρακευτική αγωγή ίσως το ξεπεράσω γρηγορότερα αλλά δεν ήθελα να πάρω φάρμακα γιατί δεν τα συμπαθώ), με συχνές συνεδριές και ισχυρή θέληση για ζωή. Το πάν είναι να το πάρεις απόφαση εσύ ο ίδιος οτι χρειάζεσε την βοήθεια του ειδικού και να τη ζητήσεις.
    Δυστυχώς οι φίλοι, η οικογένεια, οι συντροφοι αν δεν είναι ψυχολόγοι δεν έχουν την κατάλληλη γνώση για να βοηθήσουν σε μια τέτοιου είδους κατάσταση όσο και να το θέλουν. Ίσως μερικές φορές μας κάνουν και κακό άθελα τους με μία λάθος συμβουλή!!!
    Εγώ προσωπικά επειδή το πέρασα και το έφτασα στο τέλμα του για να καταλάβω οτι μου κάνω κακό(τελειομανής), μόλις βγήκα από όλο αυτό εντελώς μπορώ και λέω "Ρε παιδιά, η ζωή είναι όμορφη τέλικα και με τις αναποδιές της"...
    Δεν μπορώ να πω οτι δεν κάνει κύκλους και αυτό είναι το φυσιολογικό του, αλλά δεν είμαι φυτό και ζω τη ζωή μου κι ας μην είναι τόσο τέλεια όσο θα την ήθελα!!!
    Ίσως τελικά αν ήταν τέλεια να μην περνούσα και καλά, πάλι κάτι θα έβρισκα για να μιζεριάσω!!!

Η ζωή είναι ωραία κι ας τα έχει με άλλον, όπως λένε μερικοί
    Around here, however, we don't look backwards for very long.
    We keep moving forward, opening up new doors and doing things
    , because we're curious...
    And curiosity keeps leading us down new paths.

Walt Disney

3. Μαθητευόμενο ξωτικό Το avatar του χρήστη broken291
    Περιοχή
    κατω απο μια δροσοσταλιδα στα πεταλα ενος μωβ αγριολουλουδου...
    Μου αρέσει η ανάρτηση
    10
    Του άρεσαν 3 μηνύματα

σε 3 αναρτήσεις

Προεπιλογή

καταρχην ενα μεγαλο μπραβο..σου ευχομαι οτι καλυτερο απο εδω και περα στη ζωη σου..οταν διαβασα το κειμενο σου ηταν σαν να περιεγραφες την ζωη μου..ακριβως...δεν μπορω να πω οτι το εχω ξεπερασει τελειως..πολλες φορες λυγιζω ακομα..αλλα παλευω και θα παλευω γιατι τετοιες καταστασεις επανερχονται οταν βρεθουμε σε δυσκολες φασεις..τωρα η γραμμη αυτη ειναι συμβουλευτικη δεν μπορει να σου δωσει λυσεις μονο κατευθυνσεις..πολλες φορες επειδη σε τετοιες φασεις δεν λειτουργουμε με τη λογικη χρειαζομαστε καποιον να μας καθοδηγησει..ο γιατρος-ψυχιατρος(γιατρος της ψυχης),δεν πρεπει να μας τρομαζει..πρεπει να καταφευγουμε σε αυτον απο την αρχη πριν γινουμε ρακος,χωρις ντροπη και προκαταληψη..και πανω απο ολα να πιστευουμε στον εαυτο μας..μπορουμε!!!!

"Όταν το φεγγάρι ζωγραφίζει τη θάλασσα με αυτό το χρυσό χρώμα, εγώ τραγουδάω τη μπαλάντα της αγάπης μας τόσο σιγά, τόσο μοναχικά, σαν ψέλλισμα μελλοθανάτου που κάνει την τελευταία του ευχή... θα ήθελα να είχα τη δύναμη να την τραγουδήσω τόσο δυνατά, τόσο όσο να φτάσει στα βάθη της ψυχής σου, να βρει το μονοπάτι της καρδιάς σου... "

4. Μέλος Νεραϊδόκυκλου Το avatar του χρήστη Demi
    Περιοχή
    Σε ένα μανιτάρι
    Μου αρέσει η ανάρτηση
    211
    Του άρεσαν 54 μηνύματα

σε 30 αναρτήσεις

Προεπιλογή

Το φώς μέσα σου θα σε καθοδηγήσει!!!
    Πίστεψα σε αυτό και είδα το πνεύμα μου να βγαίνει από το σκοτάδι όσο βαθή κι αν ήταν!!!
    Η πρόκαταληψη είναι ένας μεγάλος παράγωντας που πάρα πολλοι άνθρωποι αποφεύγουν να αποδεχτούν το πρόβλημα τους, ένας τέτοιος ήμουν κι εγώ. Δεν ήθελα να αποδεχτώ οτι είχα ψυχικό νόσημα γιατί αυτό συνεπάγονταν στο κεφάλι μου οτι δεν είχα σώας τας φρένας!!!
    Δεν πήγα σε ψυχίατρο εκτός από μία και μόνο φόρα όταν η ψυχοθεραπεύτρια μου πρότεινε φαρμακευτική αγωγή(οι ψυχολόγοι δε δίνουν αγωγή γιατί δεν είναι γιατροί) για γρηγορότερη ανάκαμψη, αλλά παρ'όλα αυτά λέγοντας και στο γιατρό τους λόγους που δεν ήθελα να πάρω αγωγή μου έδωσε το "οκ" αλλά με ενημερώσαν και οι δύο οτι διάλεξα το δύσκολο μονοπάτι!!!
    Άλλωστε οι προκλήσεις είναι για να τις ξεπερνάμε
    Αυτό που περνάς δές το σαν μία καμπύλη που έχει τα πάνω της και τα κάτω της. Αφού έχεις ανακάμψεις θα βρεθεί η στιγμή που θα μείνεις στην κορυφή της καμπύλης για μεγάλο χρονικό διάστημα και δε θα θέλεις να κατέβεις την κατηφόρα... Άλλωστε οι ανηφόρες θέλουν κόπο και κούραση, οι κατηφόρες είναι εύκολες και οι δυναμικοί χαρακτήρες και τα ανήσυχα πνεύματα που είναι και πιο ευάλωτα στην κατάθλιψη δεν τους αρέσουν τα εύκολα...
    Στα δύσκολα βλέπεις τον πραγματικό σου εαυτό!!!
    Κι εγώ περνάω τα κάτω μου αλλά σε φυσιολογικά πλαίσια όπως όλοι οι άνθρωποι πια, αυτό δε σημαίνει οτι έχω κατάθλιψη πλέον αλλά δε σημαίνει οτι δεν μπορώ να ξανακυλήσω και πάρα πολύ εύκολα!!!
    Ένας διακόπτης είναι!!! Σήκωσε το κεφάλι και προχωρα μπροστά!!!
    Οι νεράιδες θα είναι δίπλα σου σε ότι κι αν χρειαστείς
    Around here, however, we don't look backwards for very long.
    We keep moving forward, opening up new doors and doing things
    , because we're curious...
    And curiosity keeps leading us down new paths.

Walt Disney

5. Μέλος Νεραϊδόκυκλου Το avatar του χρήστη Blue Elf
    Περιοχή
    Ουρανουπολη
    Μου αρέσει η ανάρτηση
    795
    Του άρεσαν 120 μηνύματα

σε 68 αναρτήσεις

Προεπιλογή

Καλησπερα, είμαι καινούρια στο φόρουμ. Πρόσεξα τη συγκεκριμένη ανάρτηση, και επειδή τυγχάνει να εχω περάσει κι εγώ το κατώφλι.. Θα θελα να βοηθήσω και γω λιγουλακι με τον τρόπο μου. Σημαντικό είναι όταν κάποιος γνωρίζει ότι κάτι δε πάει καλά, επειδή.(Η Κατάθλιψη είναι σιωπηλή μπορεί κάποιος να είναι έτσι αρκετό καιρό χωρίς να τον αντιληφθεί κανενας.) έτσι μπορει να δράσει να πάει σε κάποιον ειδικό. Επίσης σημαντικό ρόλο παίζει και η διατροφή πρέπει να καταναλώνουμε πολλά φρούτα, λαχανικά, αυγά, γαλα, ψάρια, μέλι. Ποόλες από τις βιταμίνες αλλά και μέταλλα όπως μαγνισιο, σε μια στιγμή έντονου άγχους-στρες, αποβάλλονται από το σώμα με την ούρηση. Βοηθάει επίσης πολύ και η γυμναστική, κάνοντας γυμναστική εκλύονται τέτοιες χημικές ουσίες που βοηθούν στην καταπολέμηση της κατάθλιψης. Λίγα λεπτά είναι αρκετα. Καθώς και οι βόλτες στην εξοχή. Πρέπει επίσης να βλέπουμε τη θετική πλευρά των πραγμάτων.

6. Νεράιδα Το avatar του χρήστη juniper
    Περιοχή
    Στα φτερά μιας νυχτοπεταλούδας
    Μου αρέσει η ανάρτηση
    1.839
    Του άρεσαν 1.045 μηνύματα

σε 525 αναρτήσεις

Προεπιλογή

Κι εγώ είμαι υπέρ μιας ’’αντικαταθλιπτικής διατροφής.’’ Έχει διαπιστωθεί ότι μια διατροφή πλούσια σε κρέας κάνει τον άνθρωπο οργίλο και σίγουρα αυτό δεν ανήκει στα συστατικά της ευτυχίας. Ο δάσκαλός μου της γιόγκα το εξηγούσε αυτό λέγοντας ότι τρώμε ένα πλάσμα που ένιωθε στρες και δυστυχία, φυσικό είναι να πάρουμε από αυτό στρες και δυστυχία.
    Τα ψάρια είναι πραγματικά μια καλή τροφή αντικαταθλιπτική που συνιστάται και για την επιλόχεια κατάθλιψη. Τα φρούτα και τα λαχανικά επίσης, αφού είναι τόσο προικισμένα από την ίδια τη φύση με τα καλύτερα στοιχεία για τον άνθρωπο.
    όσο για τη θετική σκέψη, δεν υπάρχει καλύτερο όπλο! Σας το λέω υπεύθυνα, από προσωπική πείρα, ότι η καλή ψυχολογία που βασίζεται στη θετική σκέψη μπορεί να βοηθήσει αποτελεσματικά να ξεπεραστούν πολύ σημαντικά προβλήματα.
    Η αλαζονεία και η απληστία είναι ζώα του διαβόλου, δάμασέ τα πριν σε δαμάσουν εκείνα.

7. Μέλος Νεραϊδόκυκλου Το avatar του χρήστη Blue Elf
    Περιοχή
    Ουρανουπολη
    Μου αρέσει η ανάρτηση
    795
    Του άρεσαν 120 μηνύματα

σε 68 αναρτήσεις

Προεπιλογή

Πολύ σωστά αναφέρει η φιλη μας juniper θετική σκέψη!
    Γιατί να κερναμετον εαυτό μας όλο πίκρες να τον κερασουμε με χαρά, αγάπη, καλοσσυνη, αισοδοξία,γλυκύτητα, γαλήνη,πληρότητα ευγνωμοσύνη!
    Και κανείς μα κανείς δεν είναι μόνος, αρκεί μόνο να ανοίξει την αγκαλιά του και να κοιτάξει γύρω του!
    Μπορείς να τρεξεις, αλλά δεν μπορείς να κρυφτείς....

8. Νέο μέλος Το avatar του χρήστη delphine
    Μου αρέσει η ανάρτηση
    0
    Του άρεσαν 0 μηνύματα

σε 0 αναρτήσεις

Προεπιλογή

Σας χαιρετώ και σας καλημερίζω όλους.Πάσχω από κατάθλιψη που προέρχεται από τις προηγούμενες ζωές μου. Χρόνια έπαιρνα χάπια, που όμως δεν με βοήθησαν να κολυμπήσω στο απέραντο γαλάζιο, απλά να επιπλέω για να μην πνιγώ. Τελικά θεραπεύομαι και αισθάνομαι πολύ καλύτερα κάνοντας καθοδηγούμενους διαλογισμούς από cd και σε κάποιες φορές σε γκρουπ. Από τότε που άρχισα τους διαλογισμούς αισθάνομαι πως επιτέλους άρχισα να συνδέομαι με τον ανώτερο ευατό μου, το Πνεύμα και τους αγγέλους και να βρίσκω τις αποστολές, τους σκοπούς και το νόημα της ζωής μου. Επίσης, έκανα θεραπεία επανασύνδεσης που με βοήθησε πάρα πολύ. Αυτά όλα είναι η δική μου θεραπεία. Φυσικά ο καθένας έχει τους δικούς του τρόπους να θεραπευτεί, απλά ήθελα να τα μοιραστώ μαζί σας και να τα προτείνω ως πρόσθετα εργαλεία θεραπείας. Μια ηλιαχτίδα για καλημέρα!!!

9. Νέο μέλος Το avatar του χρήστη SHANNA
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μου αρέσει η ανάρτηση
    0
    Του άρεσαν 0 μηνύματα

σε 0 αναρτήσεις

Προεπιλογή

Η προσπάθεια που κάνεις αξίζει συγχαρητήρια . Σημασία δεν έχει πόσες φορές θα πέσεις κάτω , αλλά πόσες θα σηκωθείς .
    Συνέχισε τον υπέροχο αγώνα σου και μην ξαναβάλεις χάπια στο σώμα σου, που σου καταρακώνουν την ψυχή . Μπορείς και πρέπει να τα καταφέρεις . Πάνω απ΄όλα το χρωστάς στον όμορφο και λαμπερό εαυτό σου που κρύβεις βαθειά μέσα σου.
    Καλή σου μέρα λοιπόν με πολλές πολλές φωτεινές ηλιαχτίδες.

10. Νέο μέλος Το avatar του χρήστη delphine
    Μου αρέσει η ανάρτηση
    0
    Του άρεσαν 0 μηνύματα

σε 0 αναρτήσεις

Προεπιλογή

Σ' ευχαριστώ πάρα πολύ SHANNA. Κάθε αληθινό χαμόγελο που λαμβάνω είναι αληθινά πολύτιμο. Κι έτσι, το στέλνω πίσω πολλαπλασιασμένο εις τη νιοστή!!!Καλό μήνα, καλή και δημιουργική εβδομάδα, καλή δύναμη και μια νεραϊδοκαλημέρα από καρδιάς!!!
    Όπως επάνω, έτσι και κάτω...

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Πληροφορίες για το θέμα

Users Browsing this Thread

Υπάρχουν αυτή τη στιγμή 1 χρήστες.(0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Παρόμοια Θέματα

1. ΒΟΤΑΝΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ.
    By ΝΕΡΑΙΔΟΚΛΕΦΤΡΑ in forum Νεραϊδοβότανα
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-11-09, 11:54

Δικαιώματα - Επιλογές