Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 1 έως 10 από 12

Θέμα: Έργα τέχνης και κατασκευές με ανακυκλώσιμα υλικά

1. Νεραϊδομαμά Το avatar του χρήστη ΝΕΡΑΙΔΟΚΛΕΦΤΡΑ
    Περιοχή
    Δάσος!!!!
    Μου αρέσει η ανάρτηση
    136
    Του άρεσαν 655 μηνύματα

σε 256 αναρτήσεις

Προεπιλογή Έργα τέχνης και κατασκευές με ανακυκλώσιμα υλικά

Κάνε με ΑΘΑΝΑΤΗ με ένα ΦΙΛΙ ΣΟΥ μόνο !!!!

2. Μαθητευόμενο ξωτικό Το avatar του χρήστη niaoumaria
    Περιοχή
    ΧΑΛΚΙΔΑ
    Μου αρέσει η ανάρτηση
    0
    Του άρεσαν 12 μηνύματα

σε 8 αναρτήσεις

Προεπιλογή

ειναι τελεια .. μπραβο σε οσους κοπιασαν γιαυτα τα εργα..ειναι ενα πολυ καλο παραδειγμα ...
    ...μπορει να μην ειμαι νεραιδουλα σαν και σας...
    ...ειμαι ομως ενα ξωτικο και μαρεσει εδω.....

3. Νεραϊδομαμά Το avatar του χρήστη ΝΕΡΑΙΔΟΚΛΕΦΤΡΑ
    Περιοχή
    Δάσος!!!!
    Μου αρέσει η ανάρτηση
    136
    Του άρεσαν 655 μηνύματα

σε 256 αναρτήσεις

Προεπιλογή

μερικές ακόμα...,
    Συνημμένα Thumbnails Συνημμένα Thumbnails a96860_cabeza2.jpg   a96860_hierro.jpg   a96860_ola.jpg   a96860_oso.jpg   a96860_pajaros.jpg  

a96860_pelotas.jpg   a96860_perros.jpg   PRASmarylin.jpg   robook-bookshelf-P149741.jpg   trash-use1a.jpg  

Κάνε με ΑΘΑΝΑΤΗ με ένα ΦΙΛΙ ΣΟΥ μόνο !!!!

4. Μαθητευόμενο ξωτικό Το avatar του χρήστη xrisavgi
    Μου αρέσει η ανάρτηση
    0

Προεπιλογή

Όλα είναι πραγματικά αριστουργήματα...
    Ο ελέφαντας όμως, είναι το κάτι άλλο!
    Ο καθένας κρατά το κλειδί για ν'ανοίξει τις πόρτες που τον κρατούν δέσμιο!!!

5. Παλιό Μέλος Το avatar του χρήστη melita
    Περιοχή
    πάνω σε ενα σύννεφο...
    Μου αρέσει η ανάρτηση
    0
    Του άρεσαν 104 μηνύματα

σε 79 αναρτήσεις

Προεπιλογή Κατασκευές με ανακυκλώσιμα υλικά

Βάση για κεράκια:

Τα υλικά που θα χρειαστείτε είναι

1. cd (καμμένα φυσικά),
    2. κεριά,
    3. ξηρούς καρπούς,
    4. κανέλες,
    5. γυρλάντες με μπιλάκια.

και φυσικά μπορείτε να βάλετε ότι άλλο υλικό θέλετε (φαντασία να έχετε!)

Μια πρωτότυπη γλάστρα με λουλούδια:

Κούκλες από ανακυκλώσιμα υλικά:

Ενα μπουκάλι αναψυκτικού για σώμα -κατά προτίμηση πορτοκαλάδα που κάνει ωραία μέση- λίγο σύρμα για τα άκρα, τούλι από μπομπονιέρες και παλιές φανέλες για ρούχα, ένα καπάκι από μερέντα για καπέλο, άχυρο από αυτό που βάζουν σε κουτιά με εύθραυστα δώρα ή στα καλάθια των κρασιών για μαλλιά και έτοιμη η κούκλα.

Με υλικά εύκολα, πρόχειρα, από αυτά που υπάρχουν σε κάθε σπίτι και συνήθως καταλήγουν στον σκουπιδοτενεκέ, μια ζωγράφος από τη Θεσσαλονίκη, η Ευαγγελία Δημητρίου, κατασκευάζει κούκλες και μάλιστα «διδάσκει» την τέχνη της δωρεάν σε μικρούς μαθητές.

Οι κούκλες με ανακυκλώσιμα υλικά έκαναν θραύση στη Γαλλία και στη Γερμανία, όπου παρουσιάστηκαν μαζί με έργα ζωγραφικής της κυρίας Δημητρίου, ενώ η ίδια εξηγεί πώς της ήρθε η έμπνευση να αξιοποιήσει φτηνά και πολύ συνηθισμένα υλικά.
    «Σκέφτηκα ότι είναι κρίμα να πετάμε τόσο πολλά υλικά, τα οποία θα μπορούσαμε να χρησιμοποιήσουμε αφενός για να δημιουργήσουμε κάτι κι αφετέρου για να αξιοποιήσουμε αυτές τις πρώτες ύλες που τις βρίσκουμε μέσα σε κάθε σπίτι και τις στέλνουμε στα απορρίμματα», μας είπε.
    Η κατασκευή μιας τέτοιας κούκλας δεν παίρνει παρά λίγη ώρα, ενώ στη συνέχεια η κ. Δημητρίου κάνει το μακιγιάζ, περίτεχνα χτενίσματα, τους βάζει κοσμήματα και άλλα στολίδια για να τις κάνει πιο εντυπωσιακές.
    Για το σώμα χρησιμοποιεί πλαστικά μπουκάλια από αναψυκτικά ή γάλα. Με σύρμα ή υφάσματα που τα δένει κόμπους φτιάχνει τα χέρια και τα πόδια, με καπάκια πλαστικά από μερέντα ή μαρμελάδες στρώνει καπέλα, ενώ για τα ρούχα χρησιμοποιεί άχρηστα υφάσματα. Για τα μαλλιά αξιοποιεί το χρωματιστό άχυρο που βάζουν στα εύθραυστα δώρα ή το σχοινί που χρησιμοποιούν οι υδραυλικοί, ενώ με τούλια από μπομπονιέρες φτιάχνει πολύ γρήγορα όμορφες νύφες.
    «Είναι ένας έξυπνος τρόπος για να παίζουν τα παιδιά με τα... σκουπίδια. Στην αρχή δεν πιστεύουν ότι μπορούν να φτιάξουν ωραίες κούκλες, αλλά το αποτέλεσμα τους ενθουσιάζει, κυρίως τα κορίτσια που έχουν μεγάλη φαντασία και θέλουν να φτιάξουν κι άλλες με διαφορετικά υλικά», μας είπε η κ. Δημητρίου.
    Με σπουδές ζωγραφικής και πάθος για τις κατασκευές η Ευαγγελία Δημητρίου δεν διδάσκει σε κάποια σχολή, ούτε «πουλάει» το μεράκι της. Βρίσκει διαθέσιμους χώρους και μαθαίνει δωρεάν στα παιδιά πώς να φτιάχνουν κούκλες και άλλες κατασκευές με άχρηστα για τους πολλούς υλικά.

Σας έχω και ένα πολύ ωραίο βιντεάκι από το youtube στο οποίο μπορείτε να φτιάξετε λουλουδάκια από ανακυκλώσιμα υλικά.
    Δείτε το εδώ

πηγές: astropeleki.wordpress.com
    e-mykonos.gr
    ethnos.gr
    Αξίζει να υπάρχεις για ένα όνειρο και ας είναι η φωτιά του να σε κάψει...

6. Μαθητευόμενο ξωτικό Το avatar του χρήστη loukitsa
    Περιοχή
    Στο νεραιδόκοσμό μου..!
    Μου αρέσει η ανάρτηση
    0
    Του άρεσαν 0 μηνύματα

σε 0 αναρτήσεις

Προεπιλογή

Πολυ όμορφες δημιουργίες
    Ότι θέλεις πες το στ' αστέρια, κι εκείνα θα το μεταφέρουν...
    εκεί που πραγματικά ποθεί η καρδιά σου!

7. Νεράιδα Το avatar του χρήστη ΤΑΝΙΑ
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μου αρέσει η ανάρτηση
    1
    Του άρεσαν 10 μηνύματα

σε 9 αναρτήσεις

Προεπιλογή

Δισκέτες, χερούλια και ηλεκτρικές συσκευές αποκτούν δεύτερη ζωή στα χέρια ενός καλλιτέχνη
    Μπορεί οι δισκέτες να θεωρούνται ξεπερασμένο μέσο αποθήκευσης δεδομένων, τα βαρέλια να απουσιάζουν πλέον από τις αποθήκες των σπιτιών και οι παλιές ηλεκτρικές συσκευές να μην έχουν καμία αξία μπροστά στις νέου τύπου, οικολογικές, ωστόσο τα παραπάνω αντικείμενα έχουν μια δεύτερη ευκαιρία ζωής, χάρη στον καλλιτέχνη, Γιώργο Κοσμίδη.

Υλικά παλιά και χρησιμοποιημένα μετατρέπονται σε ευφάνταστες συνθέσεις- έργα τέχνης στα χέρια του Θεσσαλονικιού δημιουργού. Κομμάτια ξύλου, μεταλλικά εξαρτήματα, σύρματα, σκοινιά, καπάκια, γυάλινα αντικείμενα, υφάσματα και κουτιά αναψυκτικών αποκτούν νέα οντότητα και επαναπροσδιορίζονται στα έργα τέχνης του Γιώργου Κοσμίδη.

Στη διαδικασία αυτή "πρωταγωνιστούν" και νέα, ακόμα πιο ευφάνταστα, υλικά: πλακέτες ηλεκτρονικών υπολογιστών, δισκέτες αποθήκευσης αρχείων, τμήματα ηλεκτρικών συσκευών, ακόμα και πόμολα πόρτας!

Κινητήρια δύναμη του Γιώργου Κοσμίδη για την παραπάνω δραστηριότητα αποτελεί η ανάγκη της ανακύκλωσης.

"Ξεκίνησα να ασχολούμαι με τα ανακυκλώσιμα υλικά, όταν διαπίστωσα πως πολλά από αυτά πετιούνται, ενώ θα μπορούσαν να είναι πολύ χρήσιμα", εξηγεί ο ίδιος στο ΑΠΕ- ΜΠΕ. Μάλιστα, προσθέτει ότι η ενασχόλησή του με τα συγκεκριμένα υλικά είναι τόσο εκτενής που πλέον χρησιμοποιεί μόνο αντικείμενα σε δεύτερη χρήση για τη δημιουργία έργων τέχνης. "Η πραγματική ανακύκλωση επιτυγχάνεται μόνο όταν αρχίσεις να επαναχρησιμοποιείς την πλειονότητα των αντικειμένων που συνθέτουν την καθημερινότητά σου", τονίζει.

Ο Γιώργος Κοσμίδης εμπνέεται τα θέματά του από τη φύση, κυρίως από τη θάλασσα. Δημιουργεί νεκρές φύσεις, ζώα και ανθρώπινες φιγούρες. Τα ευτελή υλικά παίρνουν σχήμα και μορφή και μετατρέπονται σε εικόνες και κατασκευές. Αγαπημένο του θέμα είναι τα κάθε είδους καράβια, που τον απασχόλησαν σε πληθώρα εκθέσεων.

Οι δυσκολίες του εγχειρήματός του είναι αρκετές, κυρίως πρακτικές. "Εκτός από καλλιτέχνης, έπρεπε να γίνω τεχνίτης και οξυγονοκολλητής για να εντάξω τα ανακυκλώσιμα υλικά στις εικαστικές συνθέσεις μου", υπογραμμίζει. Τα εμπόδια που συναντά διαγράφονται, ωστόσο, αμέσως από τη μνήμη του, όταν καταφέρνει να μετατρέψει φαινομενικά ασύνδετα υλικά σε ένα αρμονικά δεμένο έργο. "Έχει μεγάλο ενδιαφέρον το γεγονός πως, όταν κοιτάξεις ένα έργο μου από κοντά διακρίνεις όλα τα επιμέρους κομμάτια μίας σύνθεσης, αλλά μόλις απομακρυνθείς λίγο το μάτι "αιχμαλωτίζεται" από ένα τέλειο καράβι ή μία τέλεια φιγούρα", λέει.

Ο Γιώργος Κοσμίδης γεννήθηκε και μεγάλωσε στη Θεσσαλονίκη. Ασχολήθηκε με τη ζωγραφική ως αυτοδίδακτος δημιουργός παραδίδοντας στο κοινό αρχικά ακουαρέλες. Έργα του εκθέτει σε ατομικές και ομαδικές εκθέσεις από τις αρχές της δεκαετίας του '70. Το 1998 παρουσίασε για πρώτη φορά σειρά κατασκευών με θέμα τα καράβια χρησιμοποιώντας ανακυκλώσιμα υλικά. "Έκανα την πρώτη μου έκθεση σε μία εποχή που ο όρος ανακύκλωση δεν είχε μπει ακόμα στη ζωή μας", εξηγεί.

Αυτή την περίοδο έχει ως στόχο του να αναδημιουργήσει το λιμάνι της Θεσσαλονίκης, με τη βοήθεια τμημάτων ηλεκτρονικών υπολογιστών!

Επίσης, από το 2002 διδάσκει σε παιδιά (ακόμα και ενήλικες) την τέχνη των κατασκευών με ανακυκλώσιμα αντικείμενα. Ζητά από τους μαθητές του να σκεφτούν διπλά πριν αποφασίσουν να πετάξουν ένα καλαμάκι, ένα χαρτί περιτυλίγματος ή μία συσκευασία. Έτσι, τα παιδιά μπαίνουν στη διαδικασία της συλλογής αντικειμένων στα σπίτια τους, τα οποία στη συνέχεια μετατρέπουν σε έργα. "Η καλύτερη πρακτική για να συνειδητοποιήσουν οι μικρότεροι τη σημασία της ανακύκλωσης είναι να εμπνευστούν από τα άχρηστα υλικά και να τους δώσουν νέα πνοή", τονίζει ο κ. Κοσμίδης.

Στο πλαίσιο αυτό θα συμμετάσχει και στο φετινό πρόγραμμα της διοργάνωσης "Μέρες Έκφρασης και Δημιουργίας" με εκπαιδευτικό πρόγραμμα για παιδιά, που θα γίνει στις 18 Απριλίου, στο ισόγειο του περιπτέρου 1 της ΔΕΘ.

της Μαρίας Κουζινοπούλου
    Πηγή:blogart-mary.blogspot.com
    Συνημμένα Thumbnails Συνημμένα Thumbnails ανακυκλ1.jpg   ανακυκλ2.jpg   ανακυκλ3.jpg   ανακυκλ4.jpg   ανακυκλ5.jpg  

Να δεις τον κόσμο σ' έναν κόκκο άμμου
    και τον παράδεισο σ' ένα αγριολούλουδο
    να κρατήσεις το Άπειρο στη χούφτα σου και την Αιωνιότητα σε μία ώρα

8. Νεράιδα Το avatar του χρήστη juniper
    Περιοχή
    Στα φτερά μιας νυχτοπεταλούδας
    Μου αρέσει η ανάρτηση
    2.246
    Του άρεσαν 1.227 μηνύματα

σε 638 αναρτήσεις

Προεπιλογή

αυτό με τις κουκλίτσες με ενθουσίασε! μήπως έχεις πληροφορίες για το πώς φτιάχνουν το προσωπάκι; με πηλό, με φίμο, με κάτι άλλο;
    Η αλαζονεία και η απληστία είναι ζώα του διαβόλου, δάμασέ τα πριν σε δαμάσουν εκείνα.

9. Παλιό Μέλος Το avatar του χρήστη melita
    Περιοχή
    πάνω σε ενα σύννεφο...
    Μου αρέσει η ανάρτηση
    0
    Του άρεσαν 104 μηνύματα

σε 79 αναρτήσεις

Προεπιλογή

επειδή έχω κατασκευάσει και εγώ μια τέτοια κουκλίτσα υπάρχουν πολλοί τρόποι.
    εκτός από τον πηλό που χρησιμοποιείται και στο συγκεκριμένο άρθρο και που μπορείς να φτιάξεις τα χαρακτηριστικά με περισσότερη λεπτομέρεια τόσο κατά τη διάρκεια όσο και μετά όταν έχει ψηθεί ο πηλός (στη διαδικασία δηλαδή του χρωματισμού του), μπορείς να το κάνεις και με χαρτοπολτό.βέβαια δεν θα είναι τόσο λείο το πρόσωπό του σαν πορσελάνινο αλλά είναι μια οικονομική και καλή λύση και αν το φτιάξεις μαζί με παιδιά θα διασκεδάσεις πολύ.
    Αξίζει να υπάρχεις για ένα όνειρο και ας είναι η φωτιά του να σε κάψει...

10. Το πιο κάτω μέλος του φόρουμ λέει ότι του αρέσει η ανάρτηση του μέλους melita

juniper (05-12-12)

11. Μαθητευόμενο ξωτικό Το avatar του χρήστη golden
    Μου αρέσει η ανάρτηση
    39
    Του άρεσαν 17 μηνύματα

σε 7 αναρτήσεις

Προεπιλογή

αχ ειναι εξαιρετικες αυτες οι κατασκευες !!!!να μην ειχα μανταλακια στα χερια............θα μπορουσα και εγω να προσπαθησω χα χα ωστοσο αρκουμαι στο να τις θαυμαζωωωωωω!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Πληροφορίες για το θέμα

Users Browsing this Thread

Υπάρχουν αυτή τη στιγμή 1 χρήστες.(0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Παρόμοια Θέματα

1. Νεραϊδίσιες κατασκευές
    By melomenos in forum Νεραϊδοβάπτιση, γάμος και ιδέες για πάρτυ
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-07-14, 13:05
  2. Χριστουγεννιάτικες κατασκευές
    By koukoutsaki in forum Για το σπίτι
    Απαντήσεις: 30
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-12-13, 12:19
  3. Αποκριάτικες κατασκευές
    By melomenos in forum Για το σπίτι
    Απαντήσεις: 2