Νεράιδες και όνειρα!!

Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 1 έως 4 από 4

Θέμα: Νεράιδες και όνειρα!!

1. Νεράιδα Το avatar του χρήστη rozoyla
    Περιοχή
    fairyland..
    Μου αρέσει η ανάρτηση
    1
    Του άρεσαν 98 μηνύματα

σε 58 αναρτήσεις

Προεπιλογή Νεράιδες και όνειρα!!

Στον κοσμο του ονειρου,οι νεραιδες μπορει να αντιπροσωπευουν τις ελπιδες κ τις επιθυμιες μας.
    Ολοι μας εχουμε περασει ασχημες στιγμες κ προβληματα,κ ολοι μας θα επιθυμουσαμε εκεινη την στιγμη να εμφανιστει η καλη μας νεραιδα κ με το ραβδακι της να διωξει ως δια μαγειας ολα μας τα προβληματα.
    Οι νεραιδες,που στον κοσμο των μεγαλων συμβολιζουν την φαντασια,μπορουν να αποτελεσουν την αφετηρια για την αναγκη μας να ξεφυγουμε απο την πραγματικοτητα.
    Ο ρολος των παραμυθιων στο ονειρο ειναι πολυ σημαντικος.Ποσες φορες ονειρευτηκαμε με ενα πεταγμα να βρεθουμε σε αλλη πολη,αλλους κοσμους,αλλη πραγματικοτητα?Ποσες φορες θα θελαμε να βρεθουμε στην θεση μιας νεραιδας,που ανοιγοντας τα φτερα της πεταει σε μερη μακρινα?που κουνοντας το μαγικο της ραβδακι αλλαζει τα πραγματα?Κ ετσι ερχομαστε σε επαφη με την μαγεια της προσωπικοτητας μας,κ ξυπνοντας απο το ονειρο παιρνουμε την δυναμη για να κανουμε το ονειρο πραγματικοτητα.
    Γιαυτο δεν πρεπει να σταματησουμε να ονειρευομαστε!
    Οι νεραιδες δεν ειναι μονο στα ονειρα μας!
    Τα ονειρα μας μπορει να γινουν πραγματικοτητα!!!

Aisling Ιρλανδια
    Dreams editor
    ?
    [SIGPIC][/SIGPIC]
    οταν δεν θα εχεις που να πας κ καποιον να μιλησεις,εγω θα βρισκομαι εδω...........

2. Το πιο κάτω μέλος του φόρουμ λέει ότι του αρέσει η ανάρτηση του μέλους rozoyla

christi(na)...! (πριν 4 ώρες )

3. Νεράιδα Το avatar του χρήστη juniper
    Περιοχή
    Στα φτερά μιας νυχτοπεταλούδας
    Μου αρέσει η ανάρτηση
    4.062
    Του άρεσαν 3.736 μηνύματα

σε 2.096 αναρτήσεις

Προεπιλογή Αν δεις στον ύπνο σου νεράιδα...

Τι λένε οι παραδόσεις, οι ψυχολόγοι ακόμα και οι κοινοί Ονειροκρίτες για τις νεράιδες στα όνειρά μας; Ας δούμε...
    *Αν ονειρευόμαστε ότι βλέπουμε μια νεράιδα σημαίνει ότι αναζητάμε κάποια βοήθεια ή συμβουλή σε ένα πρόβλημα ή απόφαση, αλλά δεν θέλουμε να το παραδεχτούμε. Ιδιαίτερα, αν η νεράιδα είναι κακιά σημαίνει ότι ένα κομμάτι του εαυτού μας θέλει να απελευθερωθεί. Η νεράιδα επίσης συμβολίζει τη ψυχή μας και τις θηλυκές μας αρετές και πλευρές.
    Οι νεράιδες συμβολίζουν τις παραφυσικές δυνάμεις του πνεύματος και των καταπληκτικών ικανοτήτων της φαντασίας, είναι ικανές να χειριστούν τις πιο καταπληκτικές μεταμορφώσεις και σε μια στιγμή εκπληρώνουν ή καταστρέφουν τις πιο φιλόδοξες και εξαιρετικές επιθυμίες. Με μια λέξη, συμβολίζουν την ανθρώπινη ικανότητα να φαντάζεται πράγματα που είναι αδύνατον να γίνουν στην πραγματικότητα.
    Για το λόγω αυτό, εάν βλέπουμε νεράιδες είναι μια μορφή αποζημίωσης για τα χαμένα όνειρα και βγάζουν από μέσα μας το παιδί που κρύβουμε, και αυτό κάνει πιο ανεκτό τον καταπιεστικό κόσμο που ζούμε.
    Σύμφωνα με άλλες παραδόσεις αυτό το όνειρο υπόσχεται την πραγματοποίηση μιας επιθυμίας που φαινόταν μη πραγματοποιήσιμη.
    Αν ονειρευόμαστε ότι βλέπουμε την νεράιδα των δοντιών σημαίνει ότι θα ανταμειφτούμε ή θα αναγνωριστούμε για τις παρούσες δυσκολίες, που περνάμε.

*Κατά έναν Ονειροκρίτη: Η νεράιδα συμβολίζει παθιασμένο και ενίοτε καταστρεπτικό έρωτα. Εάν δείτε λοιπόν νεράιδα ή νεράιδες στο όνειρό σας τότε πιθανό εκείνη την περίοδο να ερωτευτείτε έντονα και σε τέτοιο σημείο που ίσως τελικά να πληγωθείτε. Ακόμα, οι νεράιδες συμβολίζουν και την πραγματοποίηση των επιθυμιών σας αλλά και επιτυχία σε όποιο τομέα έχουμε θέσει στόχους.

Σ.Μ. Προσωπικά θεωρώ ότι η ψυχολογική μας κατάσταση και το υποσυνείδητο υπαγορεύουν το κάθε όνειρο που βλέπουμε γι' αυτό και η σημασία που έχει για κάθε άτομο μπορεί να είναι διαφορετική. Νομίζω ωστόσο ότι αν ονειρευτούμε νεράιδες, ό,τι κι αν σημαίνουν, σίγουρα θα ξυπνήσουμε με καλή διάθεση και θετική ενέργεια.

Πηγή:
    astrologer.gr, oneirokritis.org.
    http://astrafriends.com/
    ? Αιτία: επανάληψη φράσης
    Πολλά είναι τα απρόβλεπτα του κόσμου, και η βοήθεια συχνά έρχεται από τα χέρια των αδυνάτων όταν οι Σοφοί σκοντάφτουν.
    Μιθράντιρ Γκάνταλφ

4. Τα 4 πιο κάτω μέλη του φόρουμ λένε ότι τους αρέσει η ανάρτηση του μέλους juniper.

Anie linwelin (25-08-16),christi(na)...! (πριν 4 ώρες ),folida (05-09-16),Μάριαν (04-09-16)

5. Νεράιδα Το avatar του χρήστη Μάριαν
    Περιοχή
    Στην νεραιδοχωρα του παραμυθιου
    Μου αρέσει η ανάρτηση
    814
    Του άρεσαν 2.162 μηνύματα

σε 1.183 αναρτήσεις

Προεπιλογή

Να χω δει ποτέ νεραιδα στο όνειρο μου; δεν θυμάμαι τζούπι μου, εχεις δεί εσύ;
    Μόνο με την καρδιά βλέπεις καθαρά, την ουσία τα ματια δεν την βλέπουν
    μικρός πρίγκηπας

6. Τα 2 πιο κάτω μέλη του φόρουμ λένε ότι τους αρέσει η ανάρτηση του μέλους Μάριαν.

Anie linwelin (11-09-16),juniper (04-09-16)

7. Νεράιδα Το avatar του χρήστη juniper
    Περιοχή
    Στα φτερά μιας νυχτοπεταλούδας
    Μου αρέσει η ανάρτηση
    4.062
    Του άρεσαν 3.736 μηνύματα

σε 2.096 αναρτήσεις

Προεπιλογή

Ναι, έχω δει. Πάνε χρόνια. Ήταν ψηλή, ξανθιά, λεπτή, φορούσε γαλάζιο φόρεμα και δεν είχε φτερά, και ενώ ήταν ένα όνειρο υπέροχο σε τοπία, έγινε τρομαχτικό...Ξύπνησα μες στην αγωνία.
    Πολλά είναι τα απρόβλεπτα του κόσμου, και η βοήθεια συχνά έρχεται από τα χέρια των αδυνάτων όταν οι Σοφοί σκοντάφτουν.
    Μιθράντιρ Γκάνταλφ

8. Τα 2 πιο κάτω μέλη του φόρουμ λένε ότι τους αρέσει η ανάρτηση του μέλους juniper.

Anie linwelin (11-09-16),Μάριαν (04-09-16)

Πληροφορίες για το θέμα

Users Browsing this Thread

Υπάρχουν αυτή τη στιγμή 1 χρήστες.(0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Παρόμοια Θέματα

1. προφητικά όνειρα
    By marh in forum Κι όμως το ζήσατε!
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-12-14, 13:13
  2. περιέργα όνειρα
    By kostastyper in forum Κι όμως το ζήσατε!
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-03-11, 08:41
  3. Ζωη μέσα απο τα όνειρα
    By folida in forum Κι όμως το ζήσατε!
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-08-10, 07:10

Δικαιώματα - Επιλογές