Σελίδα 1 από 7 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 1 έως 10 από 69

Θέμα: Γιατι ο χριστιανισμος απεχθανεται τα "αιθερια οντα?"

1. Aeryn
    Guest

Προεπιλογή Γιατι ο χριστιανισμος απεχθανεται τα "αιθερια οντα?"

Αληθεια γιατι ο χριστιανισμος απεχθανεται τα αιθερια οντα?
    Αυτο που εχω διαβασει εγω σε αναφορες απο την κελτικη μυθολογια και παραδοση σε συνδυασμο με την ρωμαιοκαθολικη παραδοση ειναι οτι τα ξωτικα, "οι καλοι γειτονες" οπως τους αναφερουν, ειναι απογονοι του Καην,του αδελφου του Αβελ, που κυριευομενος απο τη ζηλεια του σκοτωσε τον αδελφο του. Ετσι λοιπον,τα ξωτικα, καταγομενα απο αμαρτωλη γενια, αποτελουν συμβολο της πτωσης.
    Απο την αλλη μερια, οι νεραιδες αποτελουν για τους Κελτες, εκπτωτους αγγελους, που μετα την πτωση τους αλλοι επεσαν στο νερο(γοργονες),αλλοι παρεμεναν μεταξυ ουρανου και γης(αερικα) και αλλοι επεσαν στη γη,σε λιβαδια,δαση κλπ και ειναι οι γνωστες νυμφες,ξωτικολαος κλπ.

2. Aeryn
    Guest

Προεπιλογή

αχα ναι καπως ετσι... ο νεραιδολαος ως απομειναρι της παλιας,παγανιστικης θρησκειας ισως αποτελεσε πηγη φοβου για την ηγεσια της εκκλησιας και ετσι γεννηθηκε εχθρα,σαν προπαγανδα,ωστε να την εξουδετερωσει.
    Προσωπικα δεν πιστευω στον θεο, παρ'ολα αυτα θεωρω το χριστιανισμο την καλυτερη θρησκεια (απο οσες γνωριζω βεβαια) μα ταυτοχρονα και την πιο αποτυχημενη,με την ενοια οτι αυτο που διδαξε ο Χριστος ειναι η αγαπη, και καποιοι το ξεχασαν αυτο και το παραμορφωσαν στα ματια των ανθρωπων- πιστων.
    Αν πραγματικα υπαρχει θεος, αυτος ειναι αγαπη, οχι φοβος η καταπιεση :/
    Συμφωνω απολυτα μαζι σου.

3. Μαθητευόμενο ξωτικό Το avatar του χρήστη Pilz
    Περιοχή
    Χαλκιδα
    Μου αρέσει η ανάρτηση
    0
    Του άρεσαν 0 μηνύματα

σε 0 αναρτήσεις

Προεπιλογή

Δεν τα απεχθανεται γιατι ειναι το αλλο της μισο.-Αν δεν υπηρχαν αυτα τα αιθερια πλασματα θα επρεπε να τα εφευρουν.-Καθε εξουσια για να συντηρειται και να αναπαραγεται,δημιουργει ενα φανταστικο εχθρικο διπολο, οπως εχθρος -φιλος,θεος-διαβολος,νομιμο-παρανομο,ιδιοκτητης-κλεφτης,καλο-κακο...κλπ,χωρις να εχουν καποια φυσικη υποσταση ολα αυτα.Οι θρησκειες και η καθε ειδους εξουσια θα κατερεαν αν καταργειτο το <<αντιπαλο>> αυτο δεος,στο οποιο και φορτωνουν την ευθυνη ολων των παραλογισμων τους.Πολλαπλο το κερδος.
    Αυτο που φοβασαι ειναι η ιδια σου η ανασα...
    Ξεπερασε τον φοβο σου,και βαλε πορεια για την καρδια του ηλιου...

4. Aeryn
    Guest

Προεπιλογή

οποτε δεν ειναι λογικο να αποτελουν αντιπαλους του χριστιανισμου?
    Ολοι ξερουμε την μαχη που εδωσε ο χριστιανισμος με τον κατα τα λεγομενα του Παγανισμος (γιατι για τον χριστιανισμο οτιδηποτε αντιθετο προσ αυτον ειναι Παγανισμος).
    Θεωρω οτι σε μια μαχη επικρατησης, ο χριστιανισμος θεωρησε τα αιθερια πλασματα υπολειματα της Παλιας θρησκειας, την οποια καταπατησε για να αναδειχθει και να παρει με τη σειρα του τη θεση του.
    Η Παλαια θρησκεια οπως και οποιαδηποτε αλλη θρησκεια δν ειναι αγαπητη για τον χριστιανισμο και το αντιθετο για τους λογους που ανεφερες.
    Χαρακτηριστικο παραδειγμα : πολλες φορες σε περιπτωσεις επιληψιας η Εκκλησια αναφερει οτι εχει μπει "ξωτικο" μεσα στον ασθενη.
    Δεν νομιζω αυτο να δειχνει φιλικη προσεγγιση προς τα αιθερια οντα αν και τα αιτια δημουργιας ειναι ιδια.
    Για παραδειγμα ολοι μας γεννηθηκαμε για να ειμαστε ευτυχισμενοι, παρ'ολα αυτα εχουμε φιλους και εθρους, εχουμε συμφεροντα που αντικροονται (για παραδειγμα εργατικη ταξη και μπουρζουαζια κλο).
    Για να κλεισω,θεωρω οτι τα παντα ειναι θεμα συμφεροντος.
    Απο αυτο δεν ξεφευγει ουτε η θρησκεια.
    Παλη συμφεροντων και επικρατησης τους.
    Οτιδηποτε δεν συμφωνει με το συμφερον μου, ειναι εχθρικο προς εμενα η τουλαχιστον "μη φιλικο".

5. Μαθητευόμενο ξωτικό Το avatar του χρήστη Finrod Felagund
    Περιοχή
    Εις Το Βασιλειο Της Ναργκοθροντ!!!
    Μου αρέσει η ανάρτηση
    0
    Του άρεσαν 5 μηνύματα

σε 5 αναρτήσεις

Προεπιλογή

Καλησπερα..!Ενα Ενδιαφερον Θεμα Στο Οποιο Θα Ηθελα Και Εγω Με Την Σειρα Μου Να Εκφερω Την Γνωμη Μου..!Για Εμενα Λοιπον Ο Χριστιανισμος Δεν Απεχθανεται Τα Αιθερια Οντα,Απλα Απο Παλια Σχηματισε Μια Γνωμη Γι'αυτα Λανθασμενη,Πως Ειναι Δηλαδη ''Διαβολικα Οντα'',Αυτη Η Γνωμη Διατυπωθηκε Απο Αμορφωτους Κυριως Κληρικους,Κληρικους Που Φοβουμενοι Αυτα Τα Πλασματα Χωρις Πολυ Σκεψη Τα Καταδικασαν Και Τα Ονομασαν Διαβολικα κτλ!Στην Σημερινη Εποχη Δεν Εχει Αλλαξει Κατι Γιατι Ποιος Πλεον Θα Κατσει Να Ασχοληθει Με ''Φανταστικα Οντα''...!Αλλα Οπως Ειχε Πει Καποτε Ο Μεγαλος Τολκιν''h Φαντασία μπορεί έτσι να εξηγηθεί ως μια ξαφνική αναλαμπή της υποκείμενης πραγματικότητα ή της αλήθειας''!
    !!!Ενδιαφέρομαι πολύ για τους ανθρώπους που κοιτούν τον κόσμο και τον μεταμορφώνουν μέσα από τη δική τους πνευματική ανάπτυξη!!!

6. Μέλος Νεραϊδόκυκλου Το avatar του χρήστη me kalesan!
    Περιοχή
    βεροια
    Μου αρέσει η ανάρτηση
    0
    Του άρεσαν 11 μηνύματα

σε 7 αναρτήσεις

Προεπιλογή

ας παρουμε το μερος των οντοτητων και οχι των αθρωπων για να μπορεσουμε να καταλβουμε μερικα πραγματα! η λεξη θρησκεια, βασιλιας η αρχηγος, μεγαλος η μικρος,καλο η κακο δεν υπραχουν στους δικους τους κοσμους. και αυτο γιατι γνωριζουν τις δυναμεις τους και το καθε ενα απο αυτα τα οντα ξερει, οτι το ενα συμπληρωνει το αλο! και το καθε ενα ειναι αρχηγος στον χωρο του! και ολα μαζι στο συμπαν! οι ανθρωποι τωρα απο την ανασφαλεια και τον εγωισμο που εχουν, δημιουργησαν ολες αυτες τις λεξεις και καταστασεις για να νιωθουν ασφαλεια και σιγουρια! και το χειροτερο; τα λαθοι και και τον αρνητισμο τους σε αυτα τα οντα! οπως τα μικρα παιδακια που λεν οχι εγω αλλα αυτος!

7. stinkerbell
    Guest

Προεπιλογή

ο χριστιανισμός καταργεί τους ημίθεους.

8. Μέλος Νεραϊδόκυκλου Το avatar του χρήστη me kalesan!
    Περιοχή
    βεροια
    Μου αρέσει η ανάρτηση
    0
    Του άρεσαν 11 μηνύματα

σε 7 αναρτήσεις

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από stinkerbell Εμφάνιση μηνυμάτων
    ο χριστιανισμός καταργεί τους ημίθεους.
    ο χριστιανισμος δε καταργει τους ημιθεους απλος λεει οτι ολοι ημαστε κομματι του θεου! σκεπσου λιγο ποιο βαθια και θα καταλαβεις

9. Παλιό Μέλος Το avatar του χρήστη melomenos
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μου αρέσει η ανάρτηση
    324
    Του άρεσαν 1.704 μηνύματα

σε 614 αναρτήσεις

Προεπιλογή

ο πραγματικός χριστιανισμός δεν καταργεί τίποτα
    ο πραγματικός χριστιανισμός διαδίδει την αγάπη
    ο πραγματικός χριστιανισμός διαψεύδει όσους τον ...εκπροσωπούν!!!
    όλα τα όντα είμαστε ίσοι απέναντι του οποιοδήποτε θεού, όπως και να λέγεται αυτός!
    H ηρεμία της μοναξιάς μας
    είναι η ύφανση των άκρων, η αρχή μιας εσωτερικής ισορροπίας...
    πολλές φορές απελευθερώνει το πόνο της ψυχής μας
    κάνει πιο προσιτά τα αμέτρητα όνειρά μας!!!

10. stinkerbell
    Guest

Προεπιλογή

"όλοι είμαστε κομμάτι του θεού"
    το λέει ο παγανισμός!
    ο θεός του χριστιανισμού είναι έξω από τον κόσμο!

Σελίδα 1 από 7 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία

Πληροφορίες για το θέμα

Users Browsing this Thread

Υπάρχουν αυτή τη στιγμή 1 χρήστες.(0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Παρόμοια Θέματα

1. Μικρές συμβουλές στους …"αθώους"
    By melomenos in forum Φιλοσοφία
    Απαντήσεις: 231
    Τελευταίο Μήνυμα: 1 εβδομάδα πριν, 16:18
  2. Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-09-12, 19:45
  3. "Τύποι" & "Κατηγορίες" νεράιδων
    By Silverdust in forum Γενικές γνώσεις
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-05-11, 17:22
  4. "Eventide fairies","Stardust fairies" & "High fairies"