Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 1 έως 9 από 9

Θέμα: ΔΗΛΗΤΗΡΙΩΔΗ ΔΙΑΚΟΣΜΗΤΙΚΑ ΦΥΤΑ

1. Νεραιδοκηπουρός Το avatar του χρήστη koukoutsaki
    Περιοχή
    στους νεραιδοκηπους!
    Μου αρέσει η ανάρτηση
    0
    Του άρεσαν 37 μηνύματα

σε 26 αναρτήσεις

Προεπιλογή ΔΗΛΗΤΗΡΙΩΔΗ ΔΙΑΚΟΣΜΗΤΙΚΑ ΦΥΤΑ

Όταν στέλνετε τα παιδιά σας να παίξουν στον κήπο, στις αυλές ή στην εξοχή, σίγουρα τους λέτε να αποφεύγουν να ακουμπήσουν φυτά όπως οι τσουκνίδες ή να φάνε διάφορους άγριους καρπούς, από τον φόβο της δηλητηρίασης. Γνωρίζετε όμως ότι, επικίνδυνα και πιθανόν θανατηφόρα φυτά μπορεί να βρίσκονται και μέσα στο σπίτι σας και αν αγνοηθούν μπορεί να προξενήσουν σοβαρά προβλήματα;
    Τα φυτά που διατηρούμε μέσα στα σπίτια μας είναι πολύ ωφέλημα για την ζωή μας. Φιλτράρουν και ανανεώνουν τον αέρα στους εσωτερικούς χώρους, αποβάλλοντας τις τοξίνες, τους ρύπους και το διοξείδιο του άνθρακα που εκπνέουμε αντικαθιστώντας τα με ζωογόνο οξυγόνο. Ωστόσο πολλά από τα δημοφιλή και αγαπημένα μας φυτά του σπιτιού προέρχονται από τροπικά κλίματα, από περιοχές δηλαδή που το ποσοστό των δηλητηριωδών φυτών είναι μεγάλο. Αν έχετε λοιπόν στο σπίτι σας τροπικά φυτά καλό θα είναι να γνωρίζετε πόσα από αυτά έχουν τοξικές ουσίες και αν είναι επικίνδυνα για τα παιδιά σας ή τα κατοικίδια ζώα σας.

ΚΑΤΑΛΟΓΟΣ

Τα πιο κοινά δηλητηριώδη διακοσμητικά φυτά
    Ανθούριο Anthurium -Όλο το φυτό -Έντονος ερεθισμός του βλεννογόνου υμένα παράγει πρήξιμο της γλώσσας των χειλιών και του ουρανίσκου.
    ΚαλάδιοCaladium-Όλο το φυτό-Έντονος ερεθισμός του βλεννογόνου υμένα παράγει πρήξιμο της γλώσσας των χειλιών και του ουρανίσκου.
    Κλίβια Clivia-Όλο το φυτό-Η κατάποση προκαλεί ναυτία και διάρροια
    Ντιεφεμπάχια Dieffenbachia-Όλο το φυτό-Έντονος ερεθισμός του βλεννογόνου υμένα παράγει πρήξιμο της γλώσσας των χειλιών και του ουρανίσκου.
    Πόθος Epipremnum syn.Scindapsus-Όλο το φυτό-Έντονος ερεθισμός του βλεννογόνου υμένα παράγει πρήξιμο της γλώσσας των χειλιών και του ουρανίσκου.
    Ποϊνσέττια (Αλεξανδρινό)Euphorbia pulcherrima-Χυμός-Η κατάποση προκαλεί ναυτία, διάρροια, εμετό και ερεθισμό. Η επαφή με το δέρμα προκαλεί διάφορους δερματολογικούς ερεθισμούς.
    Κισσός Hedera-Φύλλα και καρποί-Η κατάποση προκαλεί καούρα στον λαιμό και γαστρεντερίτιδα.
    Αμαρυλλίςs Hippeastrum-Βολβοί-Η κατάποση προκαλεί ναυτία και διάρροια
    Μυρτιά Myrtus communis-Όλο το φυτό-Η κατάποση προκαλεί ναυτία και εμετό
    Μονστέρα MonsteraΦύλλα- Έντονος ερεθισμός του βλεννογόνου υμένα παράγει πρήξιμο της γλώσσας των χειλιών και του ουρανίσκου.
    Πικροδάφνη Nerium oleander-Όλο το φυτό-Η κατάποση ενός και μόνο φύλλου είναι αρκετή να διαταράξει την καρδιακή λειτουργία, να μπλοκάρει το κυκλοφοριακό σύστημα και να οδηγήσει στο θάνατο.
    Οξαλίς Oxalis-Όλο το φυτό-Η κατάποση προκαλεί ναυτία και εμετό και φλεγμονή στα νεφρά.
    Φιλόδενδρο καρδιόφυλλο Philodendron scandens-Όλο το φυτό-Έντονος ερεθισμός του βλεννογόνου υμένα, παράγει πρήξιμο της γλώσσας των χειλιών και του ουρανίσκου.
    Αράλια (Πολυσκιάς)Polyscias-Όλο το φυτό-Η κατάποση προκαλεί γαστρεντερικό ερεθισμό, ναυτία, εμετό και διάρροια.
    Σεφλέρα Schefflera syn. Brassaia-Όλο το φυτό-Η κατάποση προκαλεί εμετό, απώλεια ισορροπίας, και άλλα.
    Σολάνουμ Solanum pseudocapsicum-Καρποί-Η κατάποση προκαλεί καούρα στο στόμα και στο λαιμό, ακολουθούμενη από γαστρικό ερεθισμό, πυρετό και διάρροια.
    Σπαθίφυλλο Spathiphyllum-Όλο το φυτό-Έντονος ερεθισμός του βλεννογόνου υμένα παράγει πρήξιμο της γλώσσας των χειλιών και του ουρανίσκου.
    Σιγκόνιο Syngonium-Όλο το φυτό-Έντονος ερεθισμός του βλεννογόνου υμένα παράγει πρήξιμο της γλώσσας των χειλιών και του ουρανίσκου.
    Χρυσάνθεμο Chrysanthemum indicum -Φύλλα, στήμονες
    Κρότων Codiaeum variegatum Croton-Φύλλα και χυμός-Καούρα στο στόμα και η επαφή του χυμού με το δέρμα προκαλεί εκζέματα
    Κυκλάμινο Cyclamen persicum- Βολβοί-Έντονες στομαχικές κράμπες, ναυτία και διάρροια
    Δατούρα Datura innoxia -Όλο το φυτό-Ταραχή, σπαστικές κινήσεις, κώμα, υπνηλία, παραίσθηση, αύξηση θερμοκρασίας.
    Εφόρμπια, Αγκάθι του Χριστού Euphorbia milii-Χυμός-Η επαφή προκαλεί ερεθισμό στο δέρμα και τα μάτια, η κατάποση του χυμού προξενεί πρήξιμο στη γλώσσα, στο στόμα και στο λαιμό και εμετό
    Ορτανσία Hydrangea macrophylla Hydrangea-Φύλλα και μπουμπούκια-Εμετό, διάρροια, ασθμαίνουσα και γρήγορη αναπνοή.
    Καλαγχόη Kalanchoe daigremontiana-Φύλλα και κλαδιά
    Αζαλέα Rhododendron sp. Azalea-Φύλλα και νέκταρ των λουλουδιών
    Σπαράγγι Asparagus densiflorus-Οι καρποί-Ερεθισμός του δέρματος που εκδηλώνεται με κοκκινίλα, πρήξιμο και φουσκάλες, αποτέλεσμα της επαφής με το χυμό.

κεντρο δηλητηριασεων:210 7793777

ΠΗΓΗ:μ.πολιτης valentine.gr
    ?
    Ο Θεός δημιούργησε φάρμακα που φύονται στη γη,
    κι όποιος είναι σοφός, δεν θα τα αποφεύγει.
    Απόκρυφα, Εκκλησιαστής 34: 4

2. Νεραϊδομαμά Το avatar του χρήστη ΝΕΡΑΙΔΟΚΛΕΦΤΡΑ
    Περιοχή
    Δάσος!!!!
    Μου αρέσει η ανάρτηση
    138
    Του άρεσαν 666 μηνύματα

σε 261 αναρτήσεις

Προεπιλογή

Να παρακαλεσω να βάλουμε και καμμια φώτο για να γνωρίσουν όλοι τα επικίνδυνα φυτά.....
    Κάνε με ΑΘΑΝΑΤΗ με ένα ΦΙΛΙ ΣΟΥ μόνο !!!!

3. Νεραιδοκηπουρός Το avatar του χρήστη koukoutsaki
    Περιοχή
    στους νεραιδοκηπους!
    Μου αρέσει η ανάρτηση
    0
    Του άρεσαν 37 μηνύματα

σε 26 αναρτήσεις

Προεπιλογή

μαλιστα κυρια μου,οριστε και φωτογραφιες για καποια απο αυτα.
    μια διευκρινιση να κανω αυτα τα φυτα ειναι δηλητηριωδη μονο αν τα φαμε.

ΑΝΘΟΥΡΙΟ

ΚΑΛΑΔΙΟ

ΚΛΙΒΙΑ

4. Νεραιδοκηπουρός Το avatar του χρήστη koukoutsaki
    Περιοχή
    στους νεραιδοκηπους!
    Μου αρέσει η ανάρτηση
    0
    Του άρεσαν 37 μηνύματα

σε 26 αναρτήσεις

Προεπιλογή

ΑΜΑΡΥΛΛΙΣ

ΜΟΝΣΤΕΡΑ

ΟΞΑΛΙΣ

ΝΤΙΕΦΕΜΠΑΧΙΑ

ΟΡΤΑΝΣΙΑ

ΚΑΛΑΓΧΟΗ

ΑΖΑΛΕΑ

5. Μέλος Νεραϊδόκυκλου Το avatar του χρήστη χρυσονεραιδενια
    Περιοχή
    ΣΤΟ ΝΕΡΑΙΔΟΧΏΡΙ..!!
    Μου αρέσει η ανάρτηση
    0
    Του άρεσαν 8 μηνύματα

σε 6 αναρτήσεις

Προεπιλογή

Ωωωω... ειναι δηλητηριωδη ολα αυτα? Και ειναι τοσο ομορφα!
    γνωρίζοντας τους ανθρώπους, αγάπησα τα ζώα....

6. Μέλος Νεραϊδόκυκλου
    Μου αρέσει η ανάρτηση
    0
    Του άρεσαν 4 μηνύματα

σε 4 αναρτήσεις

Προεπιλογή

Νένα μου εγώ προσωπικά σε ευχαριστώ γαι τις πληροφορίες γιατι έχω στο μπαλκόνι κλίβια και μάλιστα δύο,ανθούριο και αζαλέα.Και όπως είναι γνωστό έχω και παιδί και σκυλί που τριγυρίζει στο μπαλκόνι.

7. Μαθητευόμενο ξωτικό Το avatar του χρήστη Pilz
    Περιοχή
    Χαλκιδα
    Μου αρέσει η ανάρτηση
    0
    Του άρεσαν 0 μηνύματα

σε 0 αναρτήσεις

Προεπιλογή

koukoutsaki καταπληκτικο το αρθρο σου, οπως και ολα τα αλλα.Η γνωση σου για τη φυση μοναδικη! Ευχαριστω για τις πληροφοριες.
    Αυτο που φοβασαι ειναι η ιδια σου η ανασα...
    Ξεπερασε τον φοβο σου,και βαλε πορεια για την καρδια του ηλιου...

8. Νεραιδοκηπουρός Το avatar του χρήστη koukoutsaki
    Περιοχή
    στους νεραιδοκηπους!
    Μου αρέσει η ανάρτηση
    0
    Του άρεσαν 37 μηνύματα

σε 26 αναρτήσεις

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από χρυσονεραιδενια Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ωωωω... ειναι δηλητηριωδη ολα αυτα? Και ειναι τοσο ομορφα!
    γλυκια μου χρυσονεραιδενια μην τρομαζεις.το ξαναλεω πως ολα αυτα τα φυτα ειναι δηλητηριωδη μονο αν τα μασησουμε και τα καταπιουμε.γι αυτο αν τα εχουμε σπιτι και εχουμε παιδακια πρεπει να προσεχουμε,γιατι τα παιδακια εχουν την ταση να τα δοκιμαζουν ολα!!!

koukoutsaki καταπληκτικο το αρθρο σου, οπως και ολα τα αλλα.Η γνωση σου για τη φυση μοναδικη! Ευχαριστω για τις πληροφοριες.

σε ευχαριστω καλε μου αλλα να ξερεις οτι δεν το εχω σπουδασει απλα αγαπω πολυ τα φυτα και την κηπουρικη και ψαχνω πολυ.ολοι μπορουμε να μαθουμε αν αγαπαμε κατι πολυ.ελπιζω να βοηθαω και αν εχετε καποια απορια θα προσπαθησω να την λυσω.γι αυτο θα ηθελα να μαθαινω αποριες σας για να βγαζουμε και ωραια θεματακια για το φορουμ μας!
    ?

9. Μέλος Νεραϊδόκυκλου Το avatar του χρήστη χρυσονεραιδενια
    Περιοχή
    ΣΤΟ ΝΕΡΑΙΔΟΧΏΡΙ..!!
    Μου αρέσει η ανάρτηση
    0
    Του άρεσαν 8 μηνύματα

σε 6 αναρτήσεις

Προεπιλογή

Ναι την εχουν, ευτυχως που δεν ειμαι τοσο μικρη χαχαχα....
    γνωρίζοντας τους ανθρώπους, αγάπησα τα ζώα....

Πληροφορίες για το θέμα

Users Browsing this Thread

Υπάρχουν αυτή τη στιγμή 1 χρήστες.(0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Παρόμοια Θέματα

1. ΥΔΡΟΒΙΑ ΦΥΤΑ
    By arianna in forum Νεραϊδολούλουδα κ.α.
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 1 εβδομάδα πριν, 12:08

Δικαιώματα - Επιλογές